Olympijská vesnička je místem, kde se soustředí velké množství mladých sportovců. Pak už jen stačí, aby přeskočila jiskra a zažehne se jiný oheň než ten olympijský.

Nové lásky nemusí přitom vznikat pouze v rámci jedné výpravy, ale díky mezinárodnímu prostředí i napříč kontinenty. Podívali jsme se na dva česko-americké páry, které vznikly právě na olympiádě a které skončily svatbou. Kromě toho mají společné již jen to, že se do sebe zamilovali Češka a Američan. Jejich osudy poznamenala doba, kdy se jejich příběh odehrál.

Láska zpoza železné opony

V době konání XVI. letních olympijských her v australském Melbourne v roce 1956, panoval u nás tuhý komunismus, proto se strhl obrovský poprask, když se tehdy čtyřiadvacetiletá olympijská vítězka v hodu diskem Olga Fikotová zamilovala do svého o rok staršího kolegy z "imperialistického západu" amerického kladiváře Harolda Connolyho, který rovněž získal na olympiádě zlato.

Vedení československé výpravy dělalo vše pro to, aby překazilo zamilovanému páru jejich lásku, a když po nějaké době přijel Herold za svou láskou do Československa, házely mu místní úřady všemožně klacky pod nohy. Olze mezitím sňatek její známí a lidé ze svazu všelijak rozmlouvali. Kvůli své svatbě byla dokonce i za prezidentem Zápotockým, kterému se snažil vysvětlit situaci obou milenců i Emil Zátopek. Obavy režimu před negativní reklamou, protože o nenaplněnou lásku mladých olympioniků se zajímala světová média, spolu s neústupností obou milenců, přispěly k tomu, že úřady nakonec kapitulovaly a povolení k sňatku vydaly. Na jejich svatbu 27. března 1957 na pražském Staroměstském náměstí se přišlo podívat 30 tisíc lidí.

Svatba Olgy Fikotové a Harolda Conollyho
Autor: ČTK

Po svatbě se mladý pár přestěhoval do Spojených států. Olga chtěla obhajovat zlato za Československo na Olympijských hrách v Římě v roce 1960, což jí československé úřady neumožnily. Požádala proto o americké občanství a reprezentovala Spojené státy na Olympijských hrách v Římě (1960), v Tokiu (1964), v Mexiku (1968) a v Mnichově (1972), na kterých byla dokonce vlajkonoškou americké výpravy. V té době už měla s Heroldem čtyři děti. Dva roky po Olympiádě v Mnichově se s Heroldem rozvedla a už se nikdy nevdala. V současnosti žije u své nejmladší dcery Niny v v kalifornském Corona del Mar.

Vrána k vráně sedá

To druhá česko-americká olympijská láska, která se zrodila o 48 let později na XXVIII. letních olympijských hrách v řeckých Athénách v roce 2004, to měla mnohem jednodušší. Té už nikdo klacky pod nohy neházel. Tentokrát se však jednalo o dva střelce. Střelkyni ze vzduchové pušky Kateřinu Kůrkovou, která vybojovala bronz, zde zaujal americký olympijský vítěz Matthew Emmons. Ten kromě svého zlata vzbudil pozornost i tím, že v dalším finále poslal poslední ránu do sousedního terče a z prvního klesl na osmé místo.

Svatba Kateřiny Kůrkové a Matthewa Emmonse
Autor: ČTK

Kůrková a Emmons byli nejprve přátelé. V lásku jejich vztah přerostl až o rok později na soustředění v Colorado Springs. Od té doby se spolu střídavě připravují v Česku a Americe a loni 1. července korunovali svůj vztah svatbou na zámeckém statku Býkov nedaleko Plzně. Olympiády v Pekingu se tak zúčastní již jako manželé a i když Matthew reprezentuje Spojené státy, bude bydlet se svou ženou spolu s českou výpravou.

Mexiko zažilo olympijskou svatbu

Na Olympiádě nemusí nové lásky jen vznikat. XIX. letní olympijské hry v Mexiku zažily pohádkovou svatbu, na které si čtyřnásobná olympijská šampionka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská vzala běžce Josefa Odložila. Jejich svatbě v mexické katedrále přihlížely kromě 50 000 přítomných další miliony diváků u televizních obrazovek.