Právě místo konání je přitom trnem v oku ochráncům lidských práv a účast na olympiádě odřekla z politických důvodů řada světových politiků.
Kromě premiéra Mirka Topolánka a ministra vnitra Ivana Langra, kteří svou účast na olympiádě již avizovali (více zde a zde), se nikdo další z vlády podle vyjádření jejich tiskových mluvčích nechystá.
Nepodařilo se nám spojit pouze s tiskovými mluvčími ministra průmyslu a obchodu Martina Římana z ODS a předsedy Legislativní rady vlády Cyrila Svobody z KDU-ČSL. Z ministerstva zdravotnictví nám bylo vyjádření přislíbeno, ale nedočkali jsme se ho.
Největší odpor zaznívá ze Strany zelených
Nejrazantnější odpor vůči odpor vůči olympiádě v Číně, zazněl podle předpokladů od ministrů za Stranu zelených. Ministr životního prostředí a předseda strany Martin Bursík již dávno deklaroval svůj rezolutní postoj k Číně kvůli událostem v Tibetu. Stejný postoj zastávají i ostatní ministři za tuto stranu.
U ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové jsme již předem vzhledem jejímu resortu předpokládali zápornou odpověď na naší otázku, zda pojede na olympiádu do Číny. Její mluvčí Petr Koubek nám náš názor pouze potvrdil. Rozhodné "Ne" jsem slyšeli i na ministerstvu zahraničních věcích a na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Oficiálně návštěvu nikdo neplánuje
Na návštěvu olympiády se však alespoň oficiálně nechystá ani nikdo z dalších ministrů a o soukromé iniciativě buď nic neví, jako v případě ministra zemědělství Petra Gandaloviče, nebo se v případě ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase nechtějí vyjadřovat.
Ministr dopravy Aleš Řebíček je momentálně na dovolené, ale podle tiskového mluvčího Karla Hanzelky nic nenasvědčuje, že by se chystal do Číny. "V sekretariátu ministra Řebíčka v tuto chvíli nejsou informace o tom, že by se chystal na OH do Číny. Pan ministr je v tuto chvíli na dovolené, ze které se vrací ve čtvrtek. Teprve pak bude možné vznést dotaz i přímo na něj. Účast ale spíše nepředpokládám," řekl Blesk.cz Hanzelka.