Bylo mu 21 let, když se s kamarády vraceli z akce a za volant sedl mladý a nezkušený šofér. „Nezvládl řízení a napálil to do stromu,“ vzpomíná Petr. Sám si tehdy volal záchranku. Jediný kamarád, kterému se povedlo vystoupit z vraku, byl v šoku. „Byl jen schopný mi držet telefon u ucha,“ líčí událost.
Rozlámané obratle
Petr necítil tělo od krku dolů a věděl, že je hodně zle. Záchranáři ho odvezli do Benešova a následně do Nemocnice Na Homolce. Okamžitě začal kolotoč operací, který ho držel při životě. „Museli mi spravit rozlámané krční obratle,“ popisuje. To, že skončí na vozíku, pro něj bylo vlastně vítězství. Málem totiž nepřežil. Druhým triumfem pak bylo to, že poznal Centrum Paraple, o jehož činnosti Blesk informoval po celý květen v projektu Srdce pro vás!
Pomáhá cvičit soběstačnost
Petr začal v Centru Paraple před 14 lety pracovat jako instruktor nácviku soběstačnosti. „Když to zjednoduším, tak musím ráno vstát, obléknout se, přesunout se na vozík, do auta, jet do práce nebo za aktivitami. Naložit si vozík, vyložit si vozík. S tím vším pomáháme klientům, aby to zvládali,“ vysvětluje. „Pro klienty je motivace, když vidí, že to zvládnu já. Hodně věcí je spíše o grifu než o síle,“ říká.
Doplňuje ho zdravotnice
Parťačkou Petra je v Centru Paraple ergoterapeutka Iva Hradilová (34). „Doménou mé práce je dosáhnout co nejvyšší soběstačnosti klienta, a proto je důležitá práce v tandemu s instruktory nácviku soběstačnosti. Jsme si vzájemně prodlouženýma rukama a krásně se doplňujeme,“ říká.
Kniha o sexu pro handicapované
Specializací Ivy Hradilové je také oblast sexuality. Je také spoluautorkou knihy o sexu pro handicapované s názvem: Ano, můžeme! „Všechny to zajímá, všichni to chtějí dělat, ale ve společnosti je to tabu,“ říká Iva. Otevřeně o tom mluví i Petr. „V Centru Paraple nevznikla jen kniha, ale děláme i workshopy. Bavíme se s klienty a oni s námi mohou řešit, jak se jejich stav změnil a že pořád mohou být sexuálně aktivní,“ doplňuje Petr.
Ne pacienti, ale parťáci
Mnoho klientů, bývá podle Petra a Ivy překvapeno, jak Centrum Paraple funguje. „Po roce, kdy jsou v nemocnicích či rehabilitačních centrech, u nás často nevědí, co můžou chtít. Jenže tady to už nejsou pacienti, ale partneři,“ říká Iva. „Všude jinde lidem říkají, co mají dělat a oni za sebe nerozhodují. A my po nich chceme, aby něco chtěli sami, když k nám přijedou,“ říká Petr s tím, že klienty se snaží vrátit do svých obvyklých rolí. „Aby táta byl táta, máma byla máma, ředitel byl zase ředitel,“ dodává Petr.
Sportovní programy
Jako mladý kluk Petr sportoval. Hrál fotbal a florbal. Po úraze se jeho obzor ale mnohonásobně rozšířil. „Zkouším všechno. Lukostřelbu, handbike, ping-pong, věnuju se i boccie (hra podobná pétanque, pozn. red.), díky které jsem procestoval půl světa. Nedokážu si představit, že bych se v běžném životě třeba zkoušel potápět, jezdil na katamaránu nebo se dostal k psímu spřežení,“ popisuje Petr.
Pomoci můžete i vy!
Centrum Paraple potřebuje ročně přibližně 60 milionů korun a pomáhá díky solidaritě tisíců lidí. „Dary jsou asi polovina příjmů. Nerozdělujeme je klientům, ale využíváme k fi nancování přímých služeb,“ říká ředitel David Lukeš. „Pokud i vy věříte v potřebu solidarity a vzájemné pomoci, přidejte se k nám,“ dodává. Je to jednoduché. Stačí jakýkoliv příspěvek poslat na konto veřejné sbírky 932 932 932/0300 Další možnosti pomoci (např. DMS) najdete na webových stránkách www.paraple.cz
Kontakt: Centrum Paraple, o. p. s.
Adresa: Ovčárská 471/1b, 108 00 Praha 10-Malešice
Telefon: 274 771 478.
E-mail: paraple@paraple.cz
Web: www.paraple.cz IČ: 24727211
Datová schránka: ha4c72p