Dějiště: Londýn, Wimbledon, Centrální kurt. Aktéři: Lukáš Rosol, 26 let, český válečník, aktuálně 100. muž světového tenisového žebříčku, zatím bez větších úspěchů, nikdy na travnatém povrchu velký turnaj nehrál. Rafael Nadal, 26 let, fenomenální španělský tenista, světová dvojka a dvojnásobný wimbledonský vítěz. Průběh: Zcela neočekávaný! A pro české fanoušky tenisová pohádka.

Rosolovo skvělé představení: Utkání zakončil esem

První set sice končí za stavu 6:7 v neprospěch Lukáše Rosola, ale jde o vyrovnaný zápas! Český tenista měl dokonce navrch, ani jeden ze tří setbolů však ke své smůle neproměnil a prohrává až v tie braku. Druhý set 6:4 – Rosol srovnává krok!

Pětisetová bitva je u konce, zrodila se senzace: Lukáš Rosol porazil Rafaela Nadala!
Autor: EPA, Reuters

Třetí set 6:4 – Rosol pokračuje v nastoleném kurzu a jde nečekaně do vedení! Čtvrtý set 2:6 – český hráč si vybírá slabší chvilku, světová dvojka Nadal se snaží zapnout na vyšší obrátky a zvrátit nepříznivý stav. Poměrně snadno vyrovnává.

Přesto má Nadal problémy. V tuhle dobu už měl být přece dávno v kabině, mít za sebou příjemnou spršku a především hladké vítězství. Většina tipovala 3:0 pro Nadala...

Nad Londýnem se smráká, pořadatelé přikazují zatáhnout střechu nad kurtem, aby se úchvatná a především nečekaná tenisová bitva dohrála. A Rosol mobilizuje během čtyřicetiminutového prostoje síly na pátý set. A ten vyhrává Čech v poměru 6:4 – senzace! Celé utkání zakončil nekompromisním esem. A z Nadala je Rosol!

Pomstil Berdycha

Byl to životní zápas. Co na tom, že Nadal je spíše specialistou na oranžovou antuku a neměl den. Wimbledon vyhrál obávaný Španěl již dvakrát! Poprvé v roce 2008, podruhé o dva roky později, kdy smetl z wimbledonského centr kurtu jiného troufalého českého vyzyvatele - Tomáše Berdycha.

Teď však Nadal narazil. Stopku mu v turnaji vystavil neznámý Lukáš Rosol, kterému tenhle zápas vyšel zkrátka na podtrženou jedničku. Skvěle servíroval, Nadalovi nasázel celkem 22 es! „Je to zázrak, nic takového jsem ani ve snu nečekal. Nevím, co na to říct,“ hledal Rosol po zápase marně slova.

Kdo je Lukáš Rosol, který zničil světovou tenisovou dvojku?
Lýtko tenisty Lukáše Rosola zdobí tetování, symbolizující maorský tanec Haka
Autor: Profimedia.cz

Brněnský rodák do profesionálního tenisu vstoupil v roce 2004. Hájí barvy klubu I. ČLTK Praha, nejstaršího českého tenisového klubu, který je doma na pražské Štvanici.

Nejvýše byl zatím Rosol na 65. místě žebříčku ATP, kam vyšplhal v srpnu 2011. Jeho trenérem je bývalý český reprezentant Ctislav Doseděl. Sám Rosol za mužský tým nastoupil třikrát - a v Davis Cupu má lichotivou bilanci 3:0. Na vrcholných turnajích však došel zatím nejdále do 3. kola (French Open 2011 a nyní Wimbledon).

Na kurtu těží Rosol z vysoké postavy (196 centimetrů), tvrdého servisu a razantního stylu, který Nadalovi vůbec nesedl. Je zarputilý, miluje velké zápasy. Od devatenácti má na pravém rameni hlavu hada, od 23 let na levém lýtku další tetování.

Denisa Rosolová (rozená Šcerbová) a Lukáš Rosol se rozvedli po necelých třech letech
Autor: Archiv Blesku, Foto Aleš Krecl
Pozor dámy, je volný!

Ještě před rokem byl ženatý, jenže vztah s atletkou Denisou Ščerbovou (25), která po svatbě převzala jméno Rosolová, nevydržel.

Vzali se v listopadu 2008, byly spolu necelé tři roky. Manželství však trpělo neustálými tenisovými turnaji a atletickými mítinky. Až se nakonec rozhodli díky časté odluce rozejít úplně. takže pozor dámy, tenhle český tenisový objev je volný!

Fotogalerie
21 fotografií