Tragická havárie se stala přesně před 16 lety v říjnu na přechodu pro chodce u Břevnovského kláštera v Praze, kdy matka přecházela se sedmiletým synem přes frekventovanou Patočkovu ulici. Zatímco auto v pravém pruhu jim dalo přednost, Ladislav B. na motorce školáka v levém pruhu přehlédl a narazil do něj.  

„Syn šel kousek přede mnou. Těšil se, že dá kachnám v nedalekém rybníčku rohlík, který předtím spadl v tramvaji na podlahu," vypověděla následně chlapcova matka o pět měsíců později u soudu. Tehdy jednatřicetiletý motocyklista si myslel, že rodina přejde přes přechod až poté, co on projede.

Výčitky svědomí

Podle soudkyně Moniky Křikavové byla hlavní příčinou nehody nepřiměřená rychlost motorkáře. Soudní znalec odhadl jeho rychlost na 77 až 99 kilometrů v hodině, přičemž jel na „padesátce“. „Není pochyb o tom, že příčinou nehody byla právě vysoká rychlost," uvedla ve zdůvodnění rozsudku soudkyně.

Následně poslal obvodní soud pro Prahu 2 Ladislava na dva roky za mříže. Po návratu z vězení měl zákaz 6 let řídit. „Upřímně lituji toho, co se stalo. Žádný soud mi nemůže udělit vyšší trest, než jsou výčitky svědomí, které už mám," řekl tehdy motorkář v závěrečné řeči. Po tragické nehodě nechala Praha 6 kromě hlídkujícího policisty u přechodu zúžit silnici ze čtyř pruhů na dva.

Přechod dnes

Blesk se na místo tragické nehody vydal. Silnici už zase tvoří čtyři pruhy, dva v jednom a dva v opačném směru. Nicméně přibyl světelný semafor jak pro auta, tak pro chodce. Nejen cyklisté, auta a motorky, ale i náklaďáky po silnici uhání značnou rychlostí. Pokud se chodec zrovna ocitne na celkem úzkém ostrůvku, když mu blikne červená, necítí se vůbec bezpečně. Před sebou i za sebou má svištící auta.  

Obyvatelé z Břevnova na sociálních sítích po 16 letech vzpomínali na malého Hynečka a tragickou srážku. Většina z nich se tam vzhledem k hustotě provozu a rychlosti vozidel necítí bezpečně. „Psala jsem na magistrát i odbor dopravy Prahy 6, že je přechod přes Patočkovu u Kláštera špatně zabezpečen, že je přecházení nepříjemné, nepřehledné a při čekání kamiony jezdí přímo u nosu,“ stěžuje si Rachel K.

Podle Ivana K. zde sice funguje semafor, ale s velmi krátkým intervalem. Proto je prý pro chodce nebezpečné přecházet i na zelenou. „Velmi často řidiči nerespektují signalizaci, i řidiči MHD, u kterých je to nepochopitelné, pokračují v jízdě na červenou,“ zlobí se. Navrhuje proto kamerový systém s namátkovou přítomností policie. Adam B. poukazuje zase na riskující chodce. „Na obranu řidičů musím tedy říci, že chodci v tomto místě také nejsou zrovna ukáznění,“ komentuje.  

Další obyvatelka s pseudonymem Festina Lente uvedla, že byla v době nehody žákyní základní školy a Hyneček byl spolužákem její kamarádky. Neumí si představit, že by tam semafor v dnešní době nebyl. „To by byla vysloveně loterie o život. Ale samotný semafor je jen nejnutnější zabezpečení, a na takto (i historicky) nebezpečném místě není ochrany nikdy dost,“ říká. V okolí přechodu by mohlo být rozmístěno zábradlí. „Sama mám malé děti, a ač na ně u zmíněného přechodu dávám obzvlášť pozor, každodenně zažívám strach, že z úzkého chodníku vběhnou či spadnou do rušné silnice. Těsně za přechodem začíná a končí alej, kde jsou děti rozdováděné, což nahrává nepozornosti. Přechod by mohl být označen i světelným pásem či bodovými světýlky přímo na silnici,“ myslí si Festina Lente. 

Pamětníka srazilo auto jen měsíc před smrtelnou nehodou

Pouhý měsíc před zabitím Hynečka „sestřelilo“ auto také Metoděje Š. (24). Měl prý obrovské štěstí, protože auto jelo přes 70 kilometrů v hodině, ale Metoděj vyvázl „jen“ s odřeninami a otřesem mozku. V době nehody mu bylo osm let. Když se prý dozvěděl, ještě se strupy na rukou a nohou, co se stalo druhému chlapci na stejném místě, brečel několik dní.

„Mrzí mě, že tam musel umřít kluk, aby se tam dal semafor,” sděluje Blesku. Nyní mu přijde přechod bezpečnější. Řešení by neměnil. Na okolnosti své nehody si však nevzpomíná. „Byl jsem malý, papírování okolo nehody si nepamatuji a ten celý den také ne,“ dodává.  

Video
Video se připravuje ...

Přechod přes Patočkovu ulici, kde se stala 18. října 2006 tragédie, při které zabil motorkář sedmiletého kluka přecházejícího se svou maminkou a sourozencem přes přechod. Jan Dařílek

Fotogalerie
13 fotografií