Oproti mnoha jiným zaměstnáním se u hasičů dělá chyba jenom jednou. „Zejména v dnešní době, kdy odpovědnost a důslednost nejsou typickými profesními znaky, počínaje restauracemi přes řemeslníky až po úřady,“ říká Blesku hasič Václav. Když „pingl“ přinese místo knedlíků brambory, tak se vrátí do kuchyně a jídlo vymění. „Až mi hasič splete, kam má jít a půjde z ohně do ohně, tak zemře,“ konstatuje Václav. Zároveň je ale preciznost věcí, která se Václavovi líbí. 

„Když jsem velel zásahu na Karlově mostě a špatně bych navedl bagr, tak by lžíce s ramenem bagr převrátily, spadl by, mohl by zbořit most a my bychom měli po bagru i po bagristovi,“ dodává. Jedno špatné rozhodnutí by prý stálo minimálně život bagristy. „Škody se dají nahradit, ale zdraví a život nenahradíte,“ komentuje. I když hasiči zachraňují také majetek, prioritu pro ně má vždycky lidský život.

Voda se valí do Prahy

Václav Kratochvíl nebyl v době povodní v Praze žádným nováčkem. Už v roce 1997 sloužil u velké vody na Moravě. Když „tisíciletá“ voda spláchla metropoli v roce 2002, ochraňoval most. Proto se spojil s inženýrem Friedelem, který je dnes ředitelem státního závodu Dolní Vltava, aby spolu probrali prognózu ohledně Vltavy. Karlův most má ze všech mostů pilíře nejblíže u sebe a navíc kamenné. Již při povodních v roce 1890 protrhly most klády  z utržených vorů, které se o Karlův most zarazily. Tím pádem spadly dva oblouky mostu.

Dohodli se proto, že musí proplavit „bordel“ bagrem. „Hledali jsme cestu. Museli jsme najít bagr minimálně s 25 metrů dlouhým ramenem, aby dosáhl na běžnou hladinu,“ říká Václav. Protože při nastoupání hladiny přestávají fungovat dřevěné zábrany před pilíři. „Vcelku jsme na Karlově mostě sloužili 38 hodin vkuse,“ vzpomíná hasič. Pod sebou měl 15 svých „kluků“, jen bagristé se střídali.

Václav ale nemá rád "žvásty" o nervovém vypětí. „Jestli chci vidět holky v minisukních a bez kalhotek, tak jdu dělat vrátného do bordelu. U nás jsou nervy součástí práce, nemám moc rád, když se to vyvyšuje,“ dodává. Pro řidiče autobusu je dlouhé řízení také určitá forma sebezapření. „Když chirurg operuje 12 hodin, tak je také v nasazení,“ vysvětluje. U hasičů je prý buď nula, nebo sto, nic mezi tím neexistuje. Po úspěchu na Karlově mostě následně pomáhal na různých místech Prahy ještě další dva týdny, konkrétně v Karlíně, Chuchli  nebo Lahovicích.

Chybami se člověk učí

Karlův Most dostal Václav Kratochvíl na starost znovu při povodních v roce 2013. Tentokrát byly složky IZS lépe připraveny. Jako reakce na povodně v roce 1997 totiž vznikl zákon o integrovaném záchranném systému. Když se přihnala voda do Prahy, platil teprve dva roky, byl tedy „v plenkách“. „Dodnes se integrovaný záchranný systém vyvíjí, doplňuje a upravuje,“ říká Václav Kratochvíl, podle kterého nefungují v součanosti složky IZS lépe. Mají jen více zkušeností. „Jako když dostanete řidičák. Po čase nejezdíte lépe, ale jezdíte zkušeně. Někdo jezdí blbě celý život,“ konstatuje.  

Dnes mají hasiči ve skladu připraveny speciální bariéry, které připomínají lego. Když se poskládají za sebou, dosahují délky 6 kilometrů. Na rozdíl od hasičských aut se však dá funkčnost bariér ověřit hlavně při samotných povodních. „Každé povodně nás v něčem poučily. Stejně jako nás v řadě věcí poučil požár ve Hřensku. Sloužím přes 40 let a nemohu říci, že mě nic nepřekvapí,“ dodává.

Magor kajakář

„Proplavili jsme pětikubíkový zásobník na propan butan, návěs kamionu, 20metrové silo a chaty,“ vypráví hasič. Za znak pravých hasičů považuje obrovské nasazení, které jeho tým předvedl. „Už druhý den, co jsme zasahovali, spatřili jsme plout po rozvodněné Vltavě frajera na kajaku,“ vypráví hasič Václav, který se podivoval nad kajakářovým IQ.  

Na hasiče se přišli podívat jak Paroubek (ČSSD), tak i prezident Václav Havel. „V noci ze 14. na 15. srpna jsem stáhnul kluky, protože se most začal chvět,“ povídá hasič. Až později se Václav Kratochvíl dozvěděl, že se v Praze sešly dvě kulminační vlny Vltavy a Berounky, protože Vltavská kaskáda nebyla schopna pojímat vodu. 

Nejen hašení

„Zásahy při povodních jsou jen jednou z mnoha oblastí práce, které hasiči dělají,“ říká Václav Kratochvíl. Když se lidé dívají na zprávy, zejména ty kriminální, všude mohou vidět hasiče. Ať už se jednalo o covid, uprchlíky, povodně nebo nedávný požár lesa, všude byli přítomní. „Když někam jedeme a obyvatelé nám uhýbají, tak to nedělají pro nás, ale pro sebe,“ dodává.   

Video
délka: 15:32.12
Video se připravuje ...

Povodně Praha 2002 Dominik Schön

Fotogalerie
22 fotografií