Britský kytarista a zpěvák je na tuzemské hudební scéně jedinečným úkazem. Posluchače baví svojí netradiční hrou na kytaru, při níž využívá různých kytarových efektů smíchaných s elektronickým podkresem. Jeho umu v minulosti využili slavní hudebníci jako Lenka Dusilová, Monika Načeva, Radúza, Vladimír Merta nebo Michal Horáček.

Agresivní rakovina

Na dlouhý čas si ale musel Justin Lavash dát od koncertování pauzu. V roce 2018 totiž prodělal dlouhou léčbu rakoviny slinivky břišní. Když už to vypadalo, že se konečně vrátí na pódia, objevili další agresivní rakovinu: „Našli mi tumor někde mezi mým nosem a okem. V srpnu jsem podstoupil operaci v Motole, po níž mi doktoři řekli, že bych měl jít raději na protonovou terapii, protože tenhle typ rakoviny je velmi agresivní,“ svěřil se Justin Lavash pro Blesk.cz.

Měsíc pak nabíral síly a v říjnu začal navštěvovat Protonové centrum Praha, které disponuje drahým přístrojem na ozařování nádorů. Jeho hlavní výhodou je, že dokáže přesněji zacílit a dochází k menšímu poškození tkáně, navíc nemá tolik vedlejších účinků jako u běžné radioterapie: „Měl jsem velké štěstí, že je v Praze protonové centrum, jinak bych musel jít na chemoterapii. Protonová léčba je pro tento typ rakoviny šetrnější. Jsem velmi vděčný za tuto léčbu a péči,“ říká dojatě muzikant, který utekl hrobníkovi z lopaty.

Vítězná maska

Doma mu nyní bliká netradiční předmět, jenž si z hodin pod laserem přinel. „Když dokončíte terapii, tak se vás zeptají, jestli si chcete nechat masku, v níž probíhá ozařování. Je vyrobená přesně pro váš obličej. Já jsem jim bez rozmyšlení odpověděl, že si ji chci určitě nechat. Říkal jsem si, že je to docela dobrý suvenýr,“ směje se Justin.

Šikovný elektrikář Justin Lavash pak masku přetvořil v strašidelnou blikající hlavu. Již dříve vytvářel různé světelné instalace, které mnohdy využíval i během svých koncertů, ale tento objekt je naprosto jedinečný: „Maska má pro mě velkou symbolickou hodnotu. Měl jsem v ní hlavu, když jsem bojoval o život. Chtěl jsem zkrátka udělat něco, co mi to bude symbolizovat,“ vysvětluje Lavash a dodává, že blikající modré světlo má svůj význam: „Během protonové terapie na vás bliká modré světlo, a proto jsem dovnitř masky umístil podobné modré světlo. Použil jsem také nějaké starší předměty a byla to docela sranda, přetvořit tu masku.“

Video
délka: 00:31.63
Video se připravuje ...

Blikající maska Justina Lavashe. Justin Lavash

I když má Lavash po léčbě cítí se pořád unavený, přesto všechno se nemůže dočkat, až bude opět koncertovat. Pár koncertů musel odvolat kvůli vládním protikoronavirovým opatřením, ale v dalších týdnech již pár koncertů plánuje. Navíc chystá novou desku.Bližší informace o jeho tvrobě a naplánovaných vystoupeních se dozvíte zde.

Fotogalerie
13 fotografií