Popravdě jsem nikdy neměla ambice být podnikatelkou,“ začíná své vyprávění zakladatelka a jedna z tvůrkyň značky Fraise, která dnes už devátým rokem obléká Pražanky. Tehdy Kamila pracovala v korporátu, kterému uzavřeli pobočku. „Právě se slavil Silvestr a my s tehdejším mužem rozhodli, že budu šít. Pravda, neváhala jsem ani vteřinu, neb v omámení alkoholem mi to přišlo jako naprosto výborný nápad,“ směje se.

Práce šitá na míru

Vše to tehdy do sebe zapadalo, jako by to byl osud. „Dcera má sníženou imunitu, bývá často nemocná, a tak být doma a ještě si k tomu vydělávat, se zdálo jako to nejlepší, co nás mohlo napadnout. To, že nejsem švadlena a že jsem naposledy šila na mateřské dovolené dětské kousky na dceru - asi 7 let před tímhle bláznivým nápadem - nám jaksi nedocházelo,“ vzpomíná Kamila na šílenost, do které se pustila bez většího váhání a přemýšlení.

Návrhářka dodnes nemůže uvěřit tomu, že se jí to povedlo. Bez znalosti krejčoviny, bez znalosti fungování marketingu na internetu, bez povědomí, jak se vůbec ve světě módy dá přežít, se zadařilo. „Po celou dobu se učím a zajímám o všechno, co by se k mé profesi mohlo hodit. Ke své práci přistupuji s velikou pokorou. Věděla jsem, že potřebuji zákazníky, kteří se do mých věcí zamilují, a věděla jsem, že se musím k těm zákazníkům nějak dostat,“ říká Kamila.

Startup jí dodal sebedůvěru

Před 8 lety bývalý manžel Kamilu přihlásil do startupové soutěže „Rozjezdy“, kde uspěla v regionálním kole. „Tam mi dali pocit, že to zvládnu, že to jako ekonom mám dobře spočítané. Dodnes s nimi spolupracuji, ať už v roli porotce, nebo přednášejícího. Moc ráda poslouchám nové začátky a vize začínajících podnikatelů,“ uvádí návrhářka. K začátku jí navíc dopomohla i škola. Kreativní byla vždy, právě proto studovala fotografii. Posléze studovala ekonomii.

Dyzajn-marketová královna

V dřívějších letech potřebovala Kamila i zpětnou vazbu, a tak se rozhodla oslovit Dyzajn market, kde od té doby pravidelně vystavuje a prodává. „Moc mne potěšilo, že mne vybrali. Je to open air akce, museli jsme vymyslet, jak věci budeme prezentovat, a vyrazili jsem do Prahy k Národnímu divadlu. Byl to ohromný zážitek. Lidé kupovali, byli nadšení z provedení, z materiálů a celkově mne to nabilo velmi pozitivně,“ těší se Kamila, která se tak mohla na akci inspirovat i od dalších tvůrčích duší.

Od kalhot na jógu k městské módě

Zpočátku značka Fraise vypadala úplně jinak. Kamila tvořila oblečení na jógu a dresy a kostýmy pro tanečníky. „Teprve později jsem z kalhot na jógu udělala městský kousek, který klade důraz na maximální pohodlí. Vlastně to bylo náhodou, když jsem dceři vyrobila pohodlné rifové baggy, ve kterých šla do školy a pak na trénink. Hned druhý den mi volaly maminky dětí, že chtějí stejné kalhoty. Ne pro své dcery, ale pro sebe,“ říká Kamila.

Až později návrhářce došlo, že právě její originální řešení úpletového pásu na kalhotách a sukních je to, co zákaznice ocení. „Byly nadšené, že se nemusí v kanceláří mačkat v úzkých nohavicích. Že jim je vlastně po celý den krásně a pohodlně,“ vysvětluje Kamila, která právě tento přístup dodržuje i u zbytku oblečení. Nešije rovné střihy trik, snaží se, aby šaty kopírovaly ženskou siluetu.

Kamilu s její značkou Fraise potkáte už o víkendu 30. a 31. března na Dyzajn marketu na náměstí Václava Havla. Podívejte se na kousky, které tvoří:

Fotogalerie
13 fotografií