Vycvičit psa pro potřeby pachové identifikace různých látek je běh na dlouhou trať. V rámci celní správy vše začíná v Libereckém kraji v Heřmanicích, odkud celník-chovatel vyráží po celé republice a vytipovává vhodná zvířata. Podle psovoda Jirky, který tvoří tým se Stuartem, nezáleží tolik na rase či velikosti, ale hlavně na povaze zvířete. Pes musí být kontaktní, rychle se dokázat vzrušit a rychle zase utlumit, aby se s ním dalo dobře pracovat.

Pes, kterého chovatel vybere, stráví 40 až 50 dní v karanténě. Během této doby se zvíře prověřuje v cizím prostředí či při rušivých vlivech. Bere se například na nádraží, kde se zjišťuje, jestli je k výkonu služby opravdu vhodný. Pokud ne, vrací se pes původnímu majiteli.

V opačném případě pejskovi začíná čtyřměsíční intenzivní výcvik se psovodem v Heřmanicích. Člověk a zvíře si mezi sebou musejí vytvořit kontakt. „Pejsky netrestáme, nežádoucí chování ignorujeme. Odměňujeme pouze chování, které se nám líbí,“ vysvětlil psovod, který dál prozradil, že pro potřeby práce se psem se využívá dnes pro tuto praxi běžný „clicker“, tedy zařízení, které při stisknutí vydává klikající zvuk.

Video
délka: 01:08.86
Video se připravuje ...

Mluvčí pražských celníků Ivana Kurková o Stuartovi. Daniel Vitouš

Během výcviku se pes učí žádanou látku „napachovat“ – v případě Stuarta šlo tedy o tabák. „Značí se pasivně, pejsek tedy zůstane u místa, kde danou látku najde, stát. Je to z toho důvodu, aby psi nebudili v lidech hrůzu a aby se předešlo například ničení předmětů v autech, kdyby pes začal hrabat,“ vysvětlil psovod Jirka.

Stuart se může do akce dostat prakticky kdekoliv. Vyhledávání kontrabandu v podobě tabáku probíhá v osobních i nákladních autech, v místnostech či skladech. Tento čiperný Jack Russel teriér chodí jednou ročně na přezkoušení. V loňském roce byl druhý nejúspěšnější po svém kolegovi z Letiště Václava Havla. Podařilo se mu učinit celkem devět záchytů.

Fotogalerie
16 fotografií