NOCLEŽENKA je projekt Armády spásy. Jedná se o dar ve výši 100 Kč pro konkrétního člověka bez domova, který může díky stokorunovému příspěvku strávit noc v teple v noclehárně Armády spásy. „Nejde však pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu,“ uvádí se na webových stránkách projektu.

Radka tím, že se navlékla do teplého oblečení a strávila mrazivou noc po tramvajových zastávkách, chtěla na projekt NOCLEŽENKA upozornit – a také na to, jak náročný pobyt v zimě venku pro bezdomovce je. „Bylo to hustý, protože když člověk jenom sedí a nehýbe se a nemá tu možnost někam zajít, protože lidi bez domova nepustí třeba někam do nějakého podniku, je to frustrující,“ uvedla.

Postel s červeným povlečením

Studentka za jednu noc změnila hned třikrát lokalitu. Na zemi s cedulí »Je mi zima, ale já mám, kde spát« seděla na tramvajové zastávce u hlavního nádraží, u Masarykova nádraží a na Václavském náměstí. S sebou si nosila symbolicky jednu postel s červeným povlečením, na které byly letáky s informacemi o projektu NOCLEŽENKA. Dokonce se párkrát stalo, že jí stovku kolemjdoucí opravdu věnovali, někteří jí dali místo peněz stravenky. 

Jak se akce Radce povedla, se podívejte ve videu:

Video
délka: 05:36.71

Studentka Radka (20) přespala venku jako bezdomovec: Co ji k tomu vedlo? Lucie Stejskalová, Daniel Baudyš, Jan Kovaľak, Tomáš Třeštík, Petr Vlasák, Barbora Machová, Barbora Chmelová, Michael Křivánek, Martin Hrubant, Ondřej Lebeda, Aleš Hybner a maminka a tatínek Málkovi

Fotogalerie
8 fotografií