Kdybych měl zrak, třeba bych teď nahazoval omítku a nemohl se věnovat hudbě,“ rozpovídal se Radek o tom, že svou slepotu vnímá pozitivně. Už od samého začátku návštěvy u něj doma září jako sluníčko a orientuje se tu, jako kdyby nebyl nikterak handicapovaný. Jeden by zapomněl, že proti němu sedí slepý člověk.

A při konverzaci působí jako jakýkoliv jiný dvaatřicetiletý muž, kterého baví nejen zpěv, ale také život a lidi kolem. Za svůj pozitivní přístup k životu vděčí zejména rodičům, kteří k němu přistupovali stejně jako k jeho sourozencům, kteří vidí. Nikdy z něj nedělali chudáčka. A proto se tak Radek ani necítí. „Mohl bych sedět doma a litovat se, jako to dělají jiní, co žijí celý život s mámou.“

Touhle písní Radek dojal vězně:

Video
délka: 04:25.20

Slepý zpěvák Radek Žalud: Zpívá se slavnými hvězdami, nejvíc ho dojalo vystoupení ve věznici. YouTube/ Trtina Milda

Radek se nikdy neutápěl ve smutku. Už jako malý si hrál s jinými dětmi, jako kdyby nebyl slepý. „Jéje, na základce jsme dělali šílené vylomeniny,“ rozesmál se při vzpomínce na to, jak lítali na záchody za obnaženými děvčaty.

Langerová a koncert v kriminále

Svou vášeň k ženám nezapírá ani dnes. Odráží se totiž v jeho textech, které zpívá před publikem na koncertu. Radek je už ostříleným zpěvákem a hudebníkem. Za svou hudební kariéru vystupoval i s Danielem Landou, Anetou Langerovou při hře na klavír nebo také jako zpěvák při koncertu Báry Basikové a s řadou dalších známých českých zpěváků.

Největší zážitek ale nebyl v momentu, kdy stanul na pódiu O2 arény před tisícovkami návštěvníků. Nejsilnější vystoupení zažil při benefičním koncertu ve vězení. „Prvně jsem se bál, abych tam nedostal přes pusu… A pak jsem při písni Ave Maria rozplakal těch šedesát chlapů,“ vzpomínal na koncert pro malé publikum, který byl pro něj velmi emotivní.

Jeho snem je nyní dokázat Česku, že nevidomý člověk může být rovnocenným zpěvákem těm, kteří žádný handicap nemají. Vždyť ve světě už se to jiným povedlo. A tak není divu, že je v tomto duchu jeho vzorem Andrea Bocelli nebo Stevie Wonder, kteří přes slepotu dokázali světu, že jsou geniálními hudebníky. Doufejme, že se i v tomto Češi přiblíží Západu.

Fotogalerie
16 fotografií