Ke kartám jsem se dostala díky babičce. Ta vždy vykládala. Kdysi jsem tomu nevěřila, ale najednou přišlo období, kdy mi vše vycházelo,“ prozradila Lenka, která takto vykládá v ulicích Prahy už přes čtyři roky, a to kvůli přivýdělku. Pobírá příspěvek ve výši 3500 Kč, tím ale sotva pokryje výdaje na bydlení.

Práce

Předtím chodila do práce jako jiní. „Pracovala jsem v supermarketu na Národní třídě, kde se změnilo vedení a nás Romů se zbavili,“ vysvětlovala Lenka, která se tehdy dostala do úzkých až tak, že neměla na nájem.

Nakonec musela žít v azylových domech. „Měly jsme tam skvělou partu s holkama. Ještě teď se vídáme. Do azylového domu bych se ale už vrátit nechtěla,“ svěřila se. Dnes tedy žije na ubytovně sama bez partnera a rodiny.

Nenaplněné sny

„Děti nemám. A partnera taky ne. Po 15 letech jsem ho přistihla v posteli s jinou ženou. Nikdy bych druhého nepodvedla, když ho miluji. Ranilo mě to, a tak jsem odešla,“ svěřila se. Od té doby prý mužům nevěří.

Ráda by se jednoho dne vrátila k běžnému způsobu života, kdy by bydlela ve svém bytě, kde se nemusí bát, že ji někdo okrade a kdy bude chodit do práce, kde vůči ní nebudou mít předsudky kvůli barvě pleti. „Sama dobře vím, že někteří cikáni dokážou být neskuteční, ale ne všichni jsme takoví jako ti, o kterých slýcháváme ve zlém. Vždy jsem byla poctivá. Nechci skončit v pekle,“ vysvětlovala, že chápe jisté předsudky vůči Romům.

Fotogalerie
7 fotografií