Pamatuji si, jako kdyby to bylo včera,“ vzpomínal na povodeň před 15 lety, která zničila všechny podniky na Rašínově nábřeží a kolem nich. Jediný, který se udržel dodnes, byla právě restaurace Vltava. „Byl to zázrak, že se udržela na místě a nepohla se,“ těšil se.

Naděje umírá poslední

Bylo pondělí. Záplavám jsme nevěřili. A tak jsme otevřeli jako každý jiný všední den. Domů jsme odcházeli s vodou po kolena,“ vzpomínal majitel. V podniku nechali naprosto vše. Voda dosahovala čtyř metrů a čouhal z ní jen kousek střechy. Nic nezachránili a o vše přišli. Škody činily dva a půl milionu korun. Tehdy je od úplného pesimismu dělila naděje pojistky. Ta jim nakonec nepokryla ani polovinu vzešlé škody. 

Špatné časy

Období po povodních pro Reného nebylo vůbec snadné. Nejenže musel do restaurace investovat milion a půl korun, ale hrozilo díky předešlému majiteli náplavky, že by se roční nájemné zvýšilo na jeden milion korun, což by rodinnou restauraci zruinovalo. Chuť vést nadále rodinný podnik, který založil dědeček pana Soukupa v roce 1945, jej však poháněla k rychlé rekonstrukci. Čtyři měsíce po povodních, v polovině prosince, tak konečně opět otevřeli. »Ve staré boudě«, ale s novým vybavením.

Takhle to vypadalo v roce 2002 po povodních. Poté, co už vše uklidili.
Takhle to vypadalo v roce 2002 po povodních. Poté, co už vše uklidili.
Autor: Eva Fornálová

Stálé obavy

Od té doby při deštích pravidelně sledují průtok řeky. Ten je nyní 150 kubíků. „Tehdy měl neuvěřitelných pět tisíc,“ uvedl René Soukup, zatímco ukazoval zarámovaný novinový článek s fotografií, kde čouhala jen střecha restaurace. Majitel podniku Vltava zároveň přiznává, že při dalším větším dešti zažívá strach, aby se minulost neopakovala. Dnes už totiž mají pojistku jen na půl milionu, která by jim příliš nepomohla. 

Přestože jim obě povodně mnoho vzaly a způsobily velké finanční ztráty, našla se i pozitiva. „Hodně mě to posílilo,“ svěřil se s úsměvem optimistický majitel, který podnik drží stále nad vodou. 

Prohlédněte si fotky ze záplav i z dneška:

Fotogalerie
28 fotografií