Dlouhou dobu si Julie ani neuvědomovala, že je ženou. Dokonce během těch let poznala i přítelkyni, se kterou se jí narodila dcera. Roky plynuly a jednoho dne jí došlo, že si pletla přitažlivost k ženám a určitou závist. Jak říká, chodila s ženami, ale zároveň chtěla být ona ta pasivní, opečovávaná a dobývaná ve vztahu. Její přirozenost se tak naučila potlačovat, po nějakém čase se ale definitivně rozhodla.

Nejdřív hormony…

Díky hormonům, které na začátku začala užívat, se konečně začala cítit sama sebou. Lidé kolem ji brali takovou, jaká je. Například oznámení rodině o svém záměru stát se ženou jí na čele pár vrásek způsobilo, ale nakonec se ukázalo, že ji nikdo neodsoudil. Dokonce i prarodiče ji od proměny oslovují správným jménem.

Julie má oporu v celé rodině. Nikdo na ni nekoukal a ani nekouká skrz prsty.
Autor: Eva Fornálová
Během hormonální léčby si musela zvolit přechodnou identitu. „Máte seznam asi padesáti nehezkých bezpohlavních jmen, ze kterých si musíte vybrat,“ prozradila, jak to mají trans lidi během hormonální léčby. „Stát a legislativa vás nutí do sterilizace a operace,“ uvedla dál Julie, která sama zpočátku operaci pohlaví podstoupit nechtěla. Důvod byl prostý. Nešlo o to, že by netoužila po tom mít vaginu, ale představa, že už si člověk nikdy sex neužije, ji stejně jako kohokoliv jiného děsila.

…pak operace

A navíc ani vzhled, ani výsledný efekt operace nebývá vždy až tak povedený. A tak se Julie rozhodla operaci podstoupit v Thajsku, kde používají jinou metodu. Ale i tam byla 30% šance, že si už sex nikdy neužije. „Jsem s výsledkem moc spokojená,“ odpověděla trochu rozpačitě a zároveň spokojeně. Celkové proměny rozhodně nelituje.

V dokumentu pro Českou televizi uvedla i to, jak operace probíhá. „Uvolní se kůže z penisu a obrátí se naruby, sešije se a utvoří se vaginální kanál. Zásadní nevýhodou je velikost, někdy se podaří vagina hluboká čtyři centimetry,“ popsala a přiznala, že poté, co brala už delší dobu hormony, ji začali přitahovat i muži, a protože chtěla mít s nimi sex, rozhodla se nechat operovat.

Vysvětlování

Další zásadní nepříjemností před operací bylo pro Julii to, že se cítíte jako žena, vypadáte jako žena, všichni vás za ženu považují, ovšem až do chvíle, než někde předložíte svou občanku. Rodné číslo z vás dělá muže, dokud člověk nepodstoupí zákrok. Ani si nemůžete přechýlit koncovku jména na -ová. Staví vás to do nepříjemné pozice.

Jednou se mi tak stalo, že se mě na poště ptali, zda jsem přišla s občankou svého manžela… A jednou dokonce, zda je to občanka mého syna,“ popisovala, jak pro někoho mohou být tyhle situace tak stresující a ubíjející, že nakonec páchá i sebevraždu. Sama však tohle nelehké období ustála a během roku už byla Julií Koubovou nejen pod povrchem, ale také navenek. Julie má nyní přítele, vztah má i s ženou. Tomuto soužití se říká polyamory.

Fotogalerie
9 fotografií