„Byl jsem rozhodnutý se osamostatnit hned poté, co jsem skončil nebo spíše začal na vozíku, a to v 21 letech. Do té doby jsem bydlel s mámou,“ rozvyprávěl se Tomáš, který trpí progresivní nemocí. Ta postihuje nervy na končetinách.

„Než jsem se posadil na vozík, hodně špatně jsem chodil a byl jsem na ní plně závislý. Jsem jeden z mála vozíčkářů, kterým dal vozík křídla a zlepšil život,“ řekl. Žádost o bydlení si tehdy podal na pražský magistrát. Tam se ovšem dozvěděl, že přidělení bytu může trvat i několik let. 

Do domova důchodců nemohl

Žádost jsem podal i na městskou část Prahy 16 – Radotín, kde jsem měl trvalé bydliště, ale jako jedinou alternativu mi nabídlo pokoj v domově důchodců,“ svěřil se. Ovšem ani v domově důchodců by nemohl žít. A to z toho důvodu, že zde nebyla toaleta ani koupelna uzpůsobená pro vozíčkáře.

Obrátil se i na organizaci, která pomáhá lidem s postižením. Následně se rozhodl hledat i na vlastní pěst, ale byty nebyly ideální. Nakonec se mu díky programu Jedličkova ústavu Samostatné bydlení povedlo najít dočasný domov v bezbariérové garsonce.

„Tam jsem bydlel přes rok, poté necelý rok v tréninkovém bytě České asociace paraplegiků. Dokonce jsem se na pár měsíců musel vrátit ke své mámě,“ vyprávěl o nelehkých několika letech střídání bydlení.

Dva roky nejistoty

Nakonec ale našel útočistě. „Po dvou letech jsem se konečně stěhoval do garsonky, ve které už rok a půl spokojeně žiju,“ těšil se nakonec Tomáš.


Ovšem ne všichni mají takové štěstí jako Tom, že by po dvou letech pátrání našli domov. „Nevzdávejte to a magistrát klidně i několikrát měsíčně urgujte a připomínejte se,“ radí.

„Je smutné, že když člověk na vozíku není narozen v Praze, je pro něj prakticky nemožné bezbariérový byt v hlavním městě sehnat. Přitom je zde nejvíce možností nejen pracovních, ale i rehabilitačních, kulturních… Mnohem lépe se tu člověk s hendikepem začlení do společnosti,“ řekl nakonec.

Fotogalerie
4 fotografie

Tomáš Pik je jen jedním z desetitisíců lidí, kteří si z objektivních důvodů nejsou schopni zajistit bydlení sami. Na to se právě snaží upozornit iniciativa Mít svůj domov. Cílem kampaně je přijetí zákona o sociálním bydlení, který by pomohl lidem, kteří žijí na ubytovnách, v azylových domech nebo na ulici. Sociální bydlení je dle iniciativy pro stát finančně úspornější než stávající systém. 

Podívejte se na video probíhající kampaně: