Šéf osmé městské části v Praze Roman Petrus neúřaduje v takzvaném „Bílém domě“, kde se nachází samotný úřad, ale na nedalekém Libeňském zámku. Budova ze 14. století vypadá působivě.
„Před revolucí tu býval národní výbor, ale vždy to bylo sídlo významných institucí. V dávné historii bývala Libeň za městem, pražští konšelé Libeňský zámek tehdy koupili jako lidově řečeno „chalupu pro primátory“. Tehdejší purkmistři nebo primátoři zdejší prostory využívali jako letní sídlo,“ prozradil redakci Blesk.cz zajímavosti z historie budovy starosta Roman Petrus.
Libeňský zámek se navíc nacházel na tehdejší hlavní cestě do Prahy. Znamenalo to, že v těchto prostorách přespávali zásadní hosté v čele s Marií Terezií, Josefem II., Leopoldem II. nebo Rudolfem II., který zde dokonce podepisoval mírovou smlouvu.
Starosta Roman Petrus potvrzuje neodmyslitelnou krásu, kterou Libeňský zámek oplývá. Praktické ale úřadování na takovém místě podle něj zcela není. „Kapitola sama o sobě je potom údržba, protože jsme kulturní památka,“ dodává Petrus.
Účelné, ale s překvapením
Samotná výbava kanceláře starosty Prahy 8 na první pohled ničím nevybočuje. Dominantní je pražská mapa, která zabírá podstatnou část jedné ze stěn. Starosta Petrus má totiž na starosti také územní rozvoj. „Mapa je kreslící, dá se po ní psát a poté obsah smazat houbičkou. Je tedy pro mou práci velice důležitá,“ vysvětluje šéf Prahy 8.
Praktickou a účelně vypadající kancelář Roman Petrus rozsvítí v okamžiku, kdy pro něco sáhne do stolu. „Vidíte, přeci jen tu něco svého mám,“ říká starosta a vytahuje ze šuplíku tři žonglovací míčky, načež s nimi začne obratně žonglovat.
Podívejte se, jak to starostovi Prahy 8 jde:
Žonglující starosta Roman Petrus Daniel Vitouš
„To je jediný koníček, co mi zbyl. Je to tak jednou za týden, kdy se k tomu dostanu,“ popisuje Roman Petrus s úsměvem. Podle výrazu v jeho tváři během pohazování s míčky je patrné, že se jedná o koníček antistresový.
Obřadní síň s atmosférou
Starosta Roman Petrus redakci Blesk.cz kromě své vlastní kanceláře ukázal ještě další prostory. Přes místnost rady jsme prošli do obřadní síně, kde probíhají svatby. Historický prostor s atmosférou doplňují úchvatné nástěnné fresky.
Nádherně vypadající obřadní síň je podle starosty velice oblíbená. „Jsme prý po Staroměstské radnici druhé nejpoužívanější místo pro svatby v Praze,“ prozradil Roman Petrus. Síň je také důvtipná v tom, že svatebčané do ní vstupují jedněmi dveřmi a druhými potom odcházejí už jako novomanželé.
Prohlédněte si zámecké pracoviště starosty Prahy 8: