Moderní nemocnici pro zvířata bude spravovat městská příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy, od roku 2023 záchranná stanice provizorně fungovala v Ďáblicích, kde bylo její zázemí přinejmenším nedostatečné. Novým areálem se ale Praha skutečně může chlubit: „Je to jeden z nejmodernějších areálů, kde se bude pečovat o zraněná zvířata nejen v Česku, ale i v celé Evropě,“ podotknul náměstek primátora pro zvířecí welfare Jiří Pospíšil (TOP09).
Záchrannou stanicí ročně projdou tisíce zvířat. V minulém roce jich záchranáři navzdory provizorním podmínkám zvládli ošetřit 6790. Nejčastěji ošetřovaná zvířata bývají menší a drobní živočichové, jako jsou labutě, vydry, sovy či veverky. Mezi pacienty se ale řadí také například jeleni, daňci, srnci, mufloni nebo bobři. Po ošetření a uzdravení jsou zvířecí pacienti propuštěni zpět do volné přírody.
Raritní záchrana
Vedoucí záchranné stanice Veronika Kraslová ráda vzpomíná na záchranu kvakoše nočního: „Kvakoš byl poměrně vzácná záležitost, především to, že se ho podařilo vyléčit a uzdravit. Navíc se mu podařilo nasadit sledovací kroužek a díky tomu můžeme sledovat jeho trasu a víme, že se už třetím rokem vrací do Prahy. To je pro mě takové zadostiučinění, že ta péče funguje.
V jinonickém areálu jsou pro zvířecí pacienty připravené léčebné voliéry, veterinární ošetřovna, operační sál, JIP, přípravna krmiv, izolace, zázemí zaměstnanců a také léčebné výběhy. V hlavní budově ale vznikla i přednášková místnost pro školy a veřejnost. „Záchranná stanice má své sociální sítě i stránky, kde je možné si zjistit, kdy se zde budou konat akce pro školy nebo veřejnost. Různé akce se konají každý měsíc, mezi ty tradiční patří například vypouštění uzdravených jedinců do přírody, například ježků, kteří zde přežili zimu,“ řekl Blesku náměstek Jiří Pospíšil.
V záchranné stanici pracuje momentálně 24 zaměstnanců. Ti se současné chvíli starají o přibližně 150 jedinců, kteří čekají na vypuštění do přírody, jedná se převážně o ptactvo a ježky. Najednou se dokážou záchranáři postarat o asi 1000 zvířat. Podle vedoucí záchranné stanice se pracovníkům podaří zachránit přes 60 % dospělých jedinců, v případě mláďat je to 90 %. Pokud je šance na záchranu alespoň minimální, záchranáři pro ně udělají maximum. Ve spoustě případů ale bohužel při zranění zvířata projdou tak intenzivním stresem, že je jejich záchrana nemožná.
Veronika Kraslová pro Blesk také popsala, jak mají Pražané postupovat, pokud zraněné či zatoulané zvíře najdou: „V nejlepším případě volejte na naší pohotovostní linku 773 772 771, my vám poradíme, co s tím zvířetem dál. Je potřeba se vždy poradit s odborníkem, než například zvíře sebereme i to pro něj může být nějakým způsobem škodlivé,“ říká vedoucí záchranné stanice.
Závěrem slavnostního otevření měli novináři možnost sledovat vypuštění uzdravené poštolky, podívejte se na video:
Praha má nejmodernější nemocnici pro zvířata v Evropě! Ročně se dokáže postarat až o 10 tisíc pacientů Blesk