V reakci na tragickou událost z loňského prosince Univerzita Karlova i další vysoké školy přijaly bezpečnostní opatření, která se týkají například školení studentů a zaměstnanců či zavádění informačních systémů. Součástí pátečního cvičení byl simulovaný požár pomocí dýmu či kouřových efektů i simulace zraněných osob. Požár byl simulovaný v jedné z učeben, mělo se jednat o vzplanutí projektoru. Cvičení mělo pomoci zjistit, jak budou studenti a zaměstnanci na vyhlášený požár reagovat a jaká je jejich schopnost se bezpečně evakuovat.
Úkolem týmu Bezpečnostního odboru univerzity bylo také ověřit, jak rychle se aktivuje krizový informační a svolávací systém (KISS) a kdy budou doručené varovné zprávy. K informování studentů i zaměstnanců využívá systém podle školy například volání, SMS zprávy či e-maily.
Šokující chování opilého policisty: Dívku vláčel za vlasy po ulici! „Napadla mě pěstí,“ vysvětlil u soudu
„Bezpečnost není jen o technologiích a plánech, ale také o lidech. Chceme, aby každý na naší fakultě věděl, jak se v krizové situaci zachovat, a měl jistotu, že se na nás může spolehnout. Bezpečnostní školení jsou zásadním krokem k posílení soudržnosti a vytvoření bezpečného prostředí na naší fakultě,“ uvedl děkan Právnické fakulty UK Radim Boháč.
V době cvičení byly v budově fakulty stovky lidí, uvedla univerzita. Evakuace budovy byla spuštěná prostřednictvím systému KISS stisknutím pohotovostního tlačítka. To podle zástupců UK zajistilo okamžitý přenos informací o krizové situaci.
Po celou dobu cvičení byli studentům a zaměstnancům k dispozici také krizoví interventi. Poskytovali podporu lidem, pro které bylo cvičení psychicky náročné. Zároveň bylo k dispozici další zázemí v prostorách univerzity pro všechny studující i zaměstnance, kteří se cvičení nechtěli z jakéhokoliv důvodu účastnit.