„Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodl dne 4.11.2024 v neveřejném zasedání tak, že není věcně příslušný k projednání kauzy Dozimetr a předkládá tuto trestní věc Vrchnímu soudu v Praze k rozhodnutí o věcné příslušnosti s tím, že dle názoru obvodního soudu z popisu skutku a obsahu spisového materiálu vyplývá příslušnost Městského soudu v Praze,“ uvedl Volák.
Soud přitom už jednou o případu v neveřejném zasedání rozhodoval. Letos v srpnu se soudce Jakub Kriebel, který dostal tento případ jako předseda senátu na starosti, vyloučil pro možnou podjatost z projednávání kauzy. Vysvětlil to tím, že se na žádost detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) osobně předloni v srpnu zúčastnil výslechu jednoho svědka v této kauze, a tedy zasáhl do vyšetřování. Jeho rozhodnutí o podjatosti ale zrušil koncem září na základě stížnosti státního zastupitelství nadřízený Městský soud v Praze, podle kterého není Kriebel podjatý a měl by kauzu jako soudce nadále řešit.
Obžaloba viní devět lidí v kauze Dozimetr z různých trestných činů kvůli korupci při manipulacích se zakázkami dopravního podniku. Státní zástupce Adam Borgula jim klade za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a nedovolené nakládání s drogami. Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich podnikatel Redl.
Dohody o vině a trestu?
U dalších dvou obviněných žalobce navrhuje, aby soud schválil dohodu o vině a trestu. Jedním z nich je podnikatel Pavel Dovhomilja, který spolupracoval s policií od samého počátku propuknutí kauzy. Ten je obviněn i v nové větvi případu, kde policie od poloviny října trestně stíhá kvůli dalším zakázkám DPP a s nimi spojené korupci celkem 11 lidí a tři firmy. Druhým, kdo se s žalobcem dohodl na vině a trestu, je podle serveru další podnikatel Zakaría Nemrah. Dohody o vině a trestu musí schválit soud.
Deník N již dříve napsal, že o dohodě se státním zástupcem Borgulou přemýšlejí i domnělá hlava celé zločinecké skupiny Redl a také Hlubuček. Mohli by tím dosáhnout snížení případného trestu, což třeba v případě Redla může být podle návrhu obžaloby až deset let vězení a pokuta pět milionů korun.