Městská část o navýšení poplatku chce jednat s hlavním městem, které má pravomoc Sněmovně předkládat novely zákonů. Jednat chce i o tom, jak se s městem o vybrané peníze dělit. Zastupitelé městské části o tom rozhodli na svém úterním jednání. Horní hranice místního poplatku by se podle usnesení zastupitelů měla zvýšit až na 200 korun.
Podle dat předložených finančním výborem ve spolupráci s městskou společností Prague City Tourism činí průměrná výše obdobného poplatku ve městech EU přibližně 7 EUR za noc, tedy zhruba 180 korun, což odpovídá více než trojnásobku současného limitu. Poplatek se zvýšil naposledy v roce 2021.
„Současná sazba poplatku již neodpovídá ani průměru aktuálních sazeb uplatňovaných i v okolních evropských metropolích. Poplatek jako takový je součástí příjmové stránky našeho rozpočtu a vzhledem k velkému tlaku na jednotlivé výdajové položky jsme nuceni hledat i nové možnosti jak naše příjmy posílit. Naším cílem je udržení vysokého standardu poskytování služeb našim občanům, stejně tak jako i udržet adekvátní míru investic Prahy 1,“ sdělil k problematice místostarosta pro finance Tomáš Heres (ODS).
Jak peníze rozdělit?
Druhým tématem k diskusi s městem je změna vyhlášky, podle které rozděluje vybrané peníze. Praze 1 se nelíbí, že všechny peníze vybrané v hotelích, jdou do městské pokladny a radnice má poplatky z ubytovacích zařízení, jako jsou hostely či penziony, a z vybrané částky ještě musí odvádět 25 procent magistrátu. Podle zastupitelů by měla radnici buď zůstávat tato částka, anebo by měl magistrát dávat z jím vybrané částky 25 procent zpět radnici.
Pražané na Václaváku: Město lidem představilo, jak to na náměstí bude vypadat, kudy pojedou tramvaje

„Navýšení poplatku je krok správným směrem, který nám umožní lépe zvládat zátěž, kterou turistický ruch přináší. Především v době, kdy se centrum Prahy potýká s vysokým počtem návštěvníků a je důležité, aby se na financování veřejných služeb podíleli spravedlivě i turisté,“ vyjádřila se starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).
Radní pro území rozvoj Karel Grabein Procházka (ANO) dodal: „Poplatek z pobytu je pro rozvoj naší městské části zásadní. Očekáváme, že jeho navýšení nám umožní lépe regulovat turistický ruch a podpořit místní obyvatele v tom, aby se Praha 1 nestala pouze turistickou destinací, ale také kvalitním místem pro život.“
Zastupitelstvo Prahy 1 vyjednáváním o místním poplatku pověřilo předsedu finančního výboru Giancarla Lambertiho (TOP 09). Výsledky jednání s hlavním městem a dalšími institucemi má předložit nejpozději do března roku 2025.
Praha vybrala na poplatcích z pobytu v loňském roce 801 milionů korun, což bylo meziročně o asi 250 milionů více. Z této částky podle místostarosty Davida Bodečka (bezp.) první městská část generuje na 262 milionů korun. Samotná Praha 1 pak vybrala 22 milionů korun a z nich musí dát čtvrtinu Praze, řekl Bodeček.