Kolem velkolepé stavby Vltavská filharmonie, se strhla vášnivá diskuse. „Stavba originální Vltavské filharmonie jde do finiše! Akorát, že to není v Praze, ale v Číně - konkrétně v Suzhou, kde to není filharmonie, ale muzeum umění,“ napsal na sociálních sítích jeden z Pražanů, jenž zároveň pracuje jako architekt, a ironicky poznamenal: „Překvapivě ji navrhl stejný architekt jako Vltavskou filharmonii - studio BIG.“ Řada lidí mu dala za pravdu.

„Post jsem nepsal jako architekt, ale jako občan města, které v budoucnu zaplatí obrovskou sumu peněz (ve finále cca 20-30? miliard Kč) za něco, co je velmi podobné jiné již realizované stavbě kdesi v Číně od stejného architekta. Místo toho, aby město Praha stavělo smysluplné projekty pro sport, školství nebo infrastrukturu v jednotlivých městských částech, které na to nemají peníze ze svých útlých rozpočtů, tak se investuje do superdrahé stavby, která ve finále není ani jedinečná, originální,“ dodal pro Blesk.

Stavba, jež bude sídlem České filharmonie i Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, má na břehu Vltavy růst v roce 2027 a potrvá zhruba pět let, náklady byly v září 2024 zatím odhadovány na cca 12 miliard korun.  

S tím, že by stavba byla kopií, zásadně nesouhlasí vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který byl mj. jedním z porotců soutěže, jejímž vítězem se stalo právě dánské studio. „Každý silný autor je charakteristický svým autorským rukopisem, tedy prvky, které jsou jeho tvorbě vlastní a se kterými dlouhodobě pracuje a rozvíjí je. V případě studia BIG se jedná o ohýbané střechy. Z mého odborného pohledu architekta je stavba Vltavské filharmonie zcela unikátní, a to nejen svým vzhledem, ale i řešením, vnitřním uspořádáním a svým zasazením do pražského prostředí,“ popsal Blesku.

Muzeum umění v Suzhou je podle něj jinou stavbou, která odkazuje k čínské kultuře. „Zatímco Suzhou Museum of Contemporary Art má jinou urbanistickou a architektonickou koncepci - jedná se o 12 pavilonů muzea, které propojuje zahrada v tradičním čínském stylu, Vltavská filharmonie je solitérní stavbou a její architektonické řešení maximálně reflektuje českou tradici a skvěle odráží spojení s řekou Vltavou,“ dodal.

V jaké fázi jsou přípravy?

Magistrát hlavního města Prahy začal připravovat dokumenty nutné pro získání stavebního povolení. Praha již také podala žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). „Máme zpracovanou projektovou dokumentaci a máme vybrané místo. Dokončená je architektonická studie tak, abychom zažádali o územní rozhodnutí, a to už není cesty zpět. Dostali jsme se do fáze, kdy projekt přestává být snem,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS) koncem září. Odborníci nyní pracují na vytvoření technické dokumentace, v příštím roce na podzim by město podle Krupauera mělo začít žádat o stavební povolení. V roce 2026 by pak mělo mít hotovou dokumentaci a mít stavební povolení, aby se v roce 2027 začalo stavět.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Josef Pleskot promluvil o nové filharmonii v Praze. Bojuje za ni přes 20 let Jiří Marek, Lukáš Červený, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Fotogalerie
48 fotografií