Za jeden týden až 120 kusů tlakových lahví, například od rajského plynu, propan-butanu či hélia, najdou pracovníci malešické spalovny ve výstupní škváře, tedy v pevném produktu, jenž vzniká při spalování odpadů. Jejich počet - a s ním i počet explozí - rapidně narůstá zhruba od jara 2023, což spalovně způsobuje obrovské problémy. „Průměrně jednou měsíčně dochází k nucenému odstavení některého z kotlů. Jedna taková oprava vychází na zhruba 100 až 200 tisíc korun,“ uvedl mlučí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
„Nádoby se stlačenými plyny jsou nebezpečné kvůli vysokému tlaku uvnitř. Vlivem tepla nebo poškození mohou explodovat, způsobit vážná poranění a poničit techniku nebo zařízení, což se nám v ZEVO Malešice skutečně děje. Na půdě samotné spalovny s tím ale v současnosti bohužel nic nezmůžeme. Možnost účinně vytřídit velké tlakové lahve ze směsného komunálního odpadu v jeho objemu z celé Prahy momentálně neexistuje,“ dodává.
Nebezpečně rozvedený plyn před orlojem. Životy lidí byly úřadům ukradené? Důležitá je »krása města«!
Rošt a kotel jsou podle něj na určitý přetlak konstruované, pokud ale exploduje větší tlaková nádoba v nevhodné poloze, může za určitých podmínek dojít k poškození roštu nebo stěn kotle s keramickou vyzdívkou, což už se několikrát stalo. Pokud by však došlo k současnému vyřazení všech kotlů, musel by být veškerý směsný komunální odpad odkloněný na skládky. Tomu se podle Komarnického snaží Pražské služby vyhnout.
Kam s nimi?
Upozorňují proto, že tlakové lahve do černých popelnic rozhodně nepatří. Kam tedy s nimi? Prokazatelně a zcela vyprázdněné, bez ventilu a přeřezané lahve od oxidu dusného přijmou jako kov ve sběrných dvorech nebo třeba v některých výkupnách druhotných surovin a kovošrotech. Lahve od propan-butanu je možné prázdé vrátit nebo je nechat znovu naplnit a například hasicí přístroje lze odevzdat specializovaným firmám.
Ostatní spalovny v Česku podle Komarnického takové problémy v takové míře neevidují, jde spíš o problematiku metropolí a velkých měst právě kvůli tomu, že v nich bují obchod s tzv. párty plyny. „Oxid dusný neboli rajský plyn je podle veřejně dostupných informací zneužívaný k omamným účelům napříč Evropou. V tuzemsku chybí ze strany výrobců nebo distributorů zpětný odběr těchto nádob, v té souvislosti jsme podali podnět k řešení příslušným institucím,“ vysvětlil ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha.
Výbuch granátu?
Blesk navíc v září upozornil na velkou explozi, k níž došlo v malešické spalovně v půli srpna. Tentokrát ovšem nešlo o tlakovou lahev, nýbrž nejspíš o starý dělostřelecký granát, který nejspíš někdo vyhodil do směsného odpadu. Exploze vyřadila kotel z provozu na několik týdnů, škody šplhají do milionů. Případem se zabývá policie.