„Pro všechny naše historické mosty máme připravený detailní manuál postupů pro čištění graffiti. Tento manuál byl projednán s památkáři a máme nastavená jasná pravidla a schválené postupy, které nám umožňují zahájit čištění prakticky okamžitě. Pozdější reakce způsobuje větší poškození podkladu a výrazně složitější způsob odstranění," uvedl Filip Hájek, generální ředitel TSK.
Naposledy se Karlův most stal cílem sprejerů před třemi lety, kdy jej poničili chlapec s dívkou. Soud jim v roce 2022 uložil vykonat 60 hodin společensky prospěšné činnosti. Rozhodl zároveň, že bude mladistvé rok sledovat, zda vedou řádný život. Chlapec, který tehdy krátce po činu oslavil osmnácté narozeniny, i šestnáctiletá dívka, se k činu přiznali a společně napůl uhradili způsobenou škodu v celkové výši zhruba 95.000 korun.
V létě 2019 poničili most velkým graffiti dva němečtí turisté. Ústavní soud v roce 2022 odmítl stížnost Němce Benjamina Wittiga, jenž podle pravomocného rozsudku v létě 2019 s bratrem posprejoval jeden z pilířů mostu. Česká justice mu uložila rok vězení s podmínečným odkladem na tři roky, peněžitý trest 100.000 korun a vyhoštění na pět let.
TSK se kromě mostů věnuje odstraňování graffiti také z dalších ploch, jako jsou podchody, novější mosty nebo opěrné stěny. „Díky této práci udržujeme čisté desítky našich objektů. Jen loni jsme takto odstranili graffiti z plochy o rozloze 130.000 metrů čtverečních, což je srovnatelné s dvěma Václavskými náměstími," dodala Lišková.