Aktivisté ze spolku Kaputin, kteří před dvěma měsíci před budovami velvyslanectví Ruské federace na zem nakreslili ukrajinskou vlajku, by si mohli odsedět až tři roky za poškození cizí věci. Novinářům to ve čtvrtek na tiskové konferenci řekli zástupci spolku. Škoda, kterou v areálu ruských domů způsobili, byla vyčíslena na bezmála 50 tisíc korun. Podle aktivistů je takový postup nepřiměřeně přísný.
Aktivisté bojují za zabavení domu na Žižkově. Patří rodině ruského zbrojaře, výtěžek má jít na Ukrajinu

Osm aktivistů do bytového komplexu Ruské federace vniklo v únoru, aby na nádvoří oploceného areálu nakreslilo ukrajinskou vlajku o rozměru 5x8 metrů. Smyslem této akce bylo podle představitelů spolku Kaputin připomenout druhé výročí invaze na Ukrajinu a zasadit se o větší podporu napadenému státu. Policie tehdy zadržela osm aktivistů a převezla je na služebnu pro podání vysvětlení. Sedm z nich bylo nyní obviněno z trestného činu.
„Čtyři měsíce se nic nedělo a po čtyřech měsících začala policie postupně obesílat účastníky akce oznámením o zahájení trestního stíhání, jsou obviněni z poškozování cizí věci,“ uvedl na tiskové konferenci jeden z obviněných a člen spolku Kaputin Václav Němec. Majitel objektu dle jeho slov škodu vyčíslil na 102 tisíc korun, policie pak výši škody podle odborného posudku určila na 44 tisíc. Zástupci spolku také uvedli, že přitěžující okolností v jejich případu má být skutečnost, že se komplex nachází v památkové zóně.
Bezpečnostní hrozba?
Smyslem skutku podle Němce nebyl vandalismus, ale politický protest. Kromě připomenutí výročí války na Ukrajině, chtějí aktivisté rovněž upozornit na to, že Ruská federace bytový komplex využívá nelegálním způsobem. „Chceme přitáhnout pozornost politiků na problém, že Ruská federace využívá v Česku řadu objektů nelegálně nebo dokonce tak, že pro nás představuje bezpečnostní hrozbu,“ podotkl Václav Němec.
Nelegální luxus: Muži vykupovali kradené iPhony a autobusem je posílali mimo ČR. Kupovali si drahá auta

Bytový komplex v Bubenči je předmětem sporu mezi Českem a Ruskou federací, byty jsou totiž komerčně pronajímány, což je v rozporu se smlouvou, podle které mají sloužit k diplomatickým účelům. „Je to typická věc pro představitele Ruska, kteří u nás působí. Využívají našich zákonů ke své ochraně, když se jim to hodí, zatímco je sami soustavně porušují a obcházejí,“ uvedl na tiskové konferenci Václav Němec.
Aktivisté chtějí svými akcemi i nadále usilovat o to, aby Česká republika Ruskem vlastněné pozemky buď zmrazila, nebo přímo vyvlastnila. „Jde nám o to, abychom si pod sebou nadále nepodřezávali větev. Podřezáváme si jí tím, že si zde pěstujeme záhadné komplexy, ve kterých pobývají lidé s agendou, která pro naši zemi představuje bezpečnostní hrozbu,“ řekl Němec.
Aktivisté také trvají na tom, že nevznikla žádná významná škoda, úmyslně prý použily akrylové barvy, které lze snadno smýt. Zároveň jsou však dle svých slov připraveni nést následky svého činu.