Zdá se to jako bizarní situace zatímco magistrát na jedné straně bojuje proti reklamnímu smogu, odstraňuje billboardy z fasád a odstraňuje reklamní nosiče z centra města, na straně druhé nechala nainstalovat na parkovací dům billboardy s reklamou na nedaleký hobby market Hornbach. Ještě pozoruhodnější je, že za reklamu obchod nebude nic platit, hlavní město navíc uhradí i elektřinu a celkový provoz.

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) prosadil na červencovém zasedání Rady hlavního města Prahy vybudování nového světelného reklamního poutače zdarma pro společnost Hornbach na novém pražském P+R parkovišti na Černém Mostě. Praha reklamní nosič Hornbachu nejen zdarma vybuduje, ale také bude zdarma provozovat, a dokonce za Hornbach bude platit i elektřinu. Přijde vám to absurdní? Pirátům zjevně ne, a to mají ještě tu drzost tvrdit, že bojují proti reklamnímu smogu v Praze,“ uvedl opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO).

Bez billboardu by parkoviště nebylo

Jenže to není úplně tak jednoduché, jak to opoziční zastupitel popisuje. Jde především o to, že hobymarket i další obychdy v okolí stály na Černém Mostě mnohem dřív, než se začalo jednat o stavbě parkovacího domu. V tuto chvíli stojí obchody za parkovištěm a nejsou proto ze silnice vidět. Pokud by Praha s billboardy nesouhlasila,  zřejmě by nemohlo dojít vůbec ke stavbě.

„Reklamní plocha byla podmínkou společnosti Hornbach, aby vůbec bylo možné parkovací dům stavět (jejich pobočka přes P+R není vidět). Billboard bude vkusně černobílý. O tomto řešení rozhodlo v minulém období zastupitelstvo,“ okomentoval Hřib.

„Znění smlouvy bylo odsouhlaseno už před několika lety rozhodnutím zastupitelstva a nyní došlo jen ke splnění tohoto několikaletého závazku. Pro stavbu samotného parkovacího domu na Černém Mostě byla totiž historicky nezbytná součinnost této společnosti, která byla vlastníkem pozemků v dané lokalitě,“ doplnil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Šlo nejen o její vyjádření coby „souseda” ve stavebním řízení, ale byla i vlastníkem pozemků nutných pro umístění přeložek inženýrských sítí a pro vyvolané stavební úpravy na komunikacích a na parkovišti kvůli stavbě parkovacího domu. Umístění osvětlených cedulí na fasádě domu bylo zásadní podmínkou této společnosti,“ uzavřel Hofman.

Video
délka: 00:12.40
Video se připravuje ...

Takto vypadá nové parkoviště před otevřením Jan Dařílek

Fotogalerie
22 fotografií