S hlavním městem se o vlastnictví obrazů soudí malířův příbuzný John Mucha. „Soud nám dal prostor, abychom mohli dokončit jednání s Johnem Muchou. Byl bych rád, kdyby pak o této naší dohodě ještě v průběhu léta rozhodla rada hlavního města Prahy. Tím bude celý spor ukončen a vlastnictví Slovanské epopeje zůstane v rukou Prahy,“ uvedl Pospíšil.

Nesplnění jediné podmínky

John Mucha v dlouholetém sporu argumentuje tím, že Praha nesplnila malířovu podmínku vybudovat pro cyklus důstojné výstavní prostory, a plátna tak městu nepatří. V minulosti spor s hlavním městem prohrál, Nejvyšší soud však věc vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha vyhrál prvoinstanční soud. Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení.

Spočívá v umístění obrazů v připravovaném komerčním projektu Savarin. Dohoda ale dosud neexistuje a před časem skončila soudem určená lhůta, o jejíž prodloužení město neúspěšně žádalo. Pospíšil v posledních měsících uvedl, že intenzivně jedná o dohodě a pokouší se dosáhnout lepších podmínek pro hlavní město. Umístění v Savarinu naopak odmítá malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková, která uvedla, že pokud by dohoda bez jejího zapojení vznikla, je připravena se soudně bránit.

Podzemí? Nedůstojné

Podle Muchy Plockové a dalších kritiků je nedůstojné, aby byly obrazy umístěny v podzemních prostorech obchodního komplexu. Přestavba paláce Savarin na obchodní centrum propojující Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou zatím nezačala, ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu. Developerská firma Crestyl původní žádost o územní rozhodnutí letos stáhla, podle nedávného vyjádření hodlá podat novou.

Dvě desítky pláten

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten Moravskému Krumlovu, kde budou k vidění do roku 2026.

Video
délka: 01:36.00
Video se připravuje ...

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina ke Slovanské epopeji (2021) Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
51 fotografií