Thomayerova nemocnice již provozuje zubní pohotovost určenou pro dospělé, děti a dorost. Podle náměstkyně její vedení projevilo ochotu rozšířit ji o čistě dětskou pohotovost a aktuálně o tom magistrát jedná s ředitelem nemocnice Zdeňkem Benešem. Ten podle náměstkyně nyní připravuje finanční rozvahu nákladů pro magistrát. „Nerada bych to zakřikla, ale jsme na dobré cestě v jednání s vedením nemocnice a shodneme se na potřebnosti této služby. A věřím, že se nám to společně podaří zrealizovat," uvedla Udženija.

Pražský magistrát plánuje zřízení dvou nových zubních pohotovostí. První určená pro dospělé by měla být v Nemocnici Na Františku, o zřízení pohotovosti pro dětské pacienty pak město jedná s Fakultní Thomayerovou nemocnicí. Na čtvtečním jednání městských zastupitelů to řekla náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS). Od začátku letošního roku přestala fungovat dětská zubní pohotovost v motolské nemocnici, nyní tak v metropoli není žádná, která by byla zaměřena výhradně na dětské pacienty.

Nová pohotovost by měla vzniknou i v Nemocnici Na Františku, bude však s ohledem na to, že zařízení nenabízí dětskou péči, určena pouze pro dospělé. Tam jsou jednání o něco dále a rada by mohla v červnu schválit financování tak, aby mohla pohotovost začít fungovat na konci léta. "Jsem ráda, že ředitel nemocnice David Erhart byl nakloněn mé vizi, dokázal sehnat zubaře, což je v současné době největší problém," uvedla Udženija.

Výpadek dětské pohotovosti v Motole podle náměstkyně výrazně zkomplikoval situaci v metropoli. „Mrzí mě situace, že Fakultní nemocnice Motol v minulém roce zrušila pohotovost ze dne na den, aniž by nás o tom informovala," řekla. Město v reakci na uzavření začalo provozovat zubní pohotovost ve své poliklinice ve Spálené ulici, která je určena pro všechny věkové skupiny. I když děti mají přednost, provoz je i z důvodu velkého zájmu poměrně komplikovaný, dodala Udženija. V metropoli hraje výraznou roli také fakt, že velkou část pacientů pohotovostí tvoří pacienti ze Středočeského kraje.

V Praze jsou veřejně financované zubní pohotovosti pouze v Městské poliklinice ve Spálené a Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí sice má zubní pohotovost, ale ta se nezaměřuje na běžnou péči, ale na stomatochirurgické zákroky, jako je ošetřování úrazů, zánětů nebo komplikací po chirurgických výkonech. Další pohotovosti provozují soukromé kliniky.