Věnce i květiny přinášeli lidé ve středu k hrobu Medy Mládkové v Rosicích u Brna, kde je mecenáška pochována spolu se svým manželem Janem. Ten zemřel v exilu těsně před sametovou revolucí v roce 1989. Mezi lidmi, kteří na ni přišli zavzpomínat, byl i někdejší předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil, jenž byl s paní Medou v posledních letech jejího života v pravidelném kontaktu. Přinesl věnec s vínovou stuhou a nápisem Vzpomínáme.

„Přijde mi těžko uvěřitelné, že od smrti paní Medy uplynul už rok. Čím dál více si uvědomuji, jak moc její osobnost schází nám všem. Konkrétně mně byla svou cílevědomostí a životními postoji velikou inspirací,“ řekl Blesku.

Pospíšilovi, který s ní byl během jejích posledních let v pravidelném kontaktu, osobně nejvíce schází její smysl pro humor a nadhled. „Fascinovalo mě, že jí ani v jejím pozdním věku neopouštěl její sarkastický humor. Často rád vzpomínám na některá její rčení. Když se jí například ptali na besedách na to, kolik jí je let, odpovídala s nadhledem, že dáma do 90 let svůj věk tají, kdežto po 90 letech se jím chlubí. Byla velikou inspirací zvláště pro ty, kteří v ní viděli vzor úspěšné ženy, co zasvětila život ideálům, kterým věřila.“

Video
délka: 01:47.80
Video se připravuje ...

Zemřela slavná historička, sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková (†102) Videohub

Na hrobě Jana a Medy Mládkových letos na jaře přibyl nový prvek - socha sv. Františka z Assisi, který byl patronem zvířat. „Paní Meda podporovala dobročinné projekty na ochranu zvířat, ta symbolika se nabízela,“ vysvětlil Pospíšil. „Jejími nejoblíbenějšími zvířaty byli holubové, proto náhrobek zdobí právě i ti,“ dodal s tím, že autorem sochy na náhrobku je Jan Hendrych, jehož socha Vltavy bude zanedlouho zdobit i Štvanickou lávku z Holešovic do Karlína.

Fotogalerie
121 fotografií