Pražští zastupitelé na středeční tiskové konferenci seznámili veřejnost s výsledky své cesty do Japonska. Desetidenní cesta do země vycházejícího slunce byla schválena ještě minulou radou. V době, kdy o ni zastupitelé informovali veřejnost, strhla se z opozičních lavic lavina kritiky. Zástupci hnutí ANO označovali cestu za výlet pro kamarády, anebo dárek na rozloučenou.

Pražská trojice

Piráti se hájili, že se jedná o služební cestu do partnerského města, která Praze přinese spoustu cenných poznatků, kontaktů a nápadů. Do Japonska se vypravili tři členové pražské vládnoucí koalice: radní pro oblast ICT, Smart city, vědy, výzkumu a inovací Daniel Mazur (Piráti), předseda výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy Jaromír Beránek (Piráti) a předseda výboru pro IT, Smart City a eGoverment David Procházka (STAN). Pražské zastupitele doprovázelo několik úředníků, podnikatelů a delegátů.

„Inovativní japonská města za sebou mají dlouhý a intenzivní příběh k úspěšné transformaci z tradičního průmyslu k digitálním službám a mezioborové spolupráci. Smyslem naší cesty bylo prohlubovat naši spolupráci s japonskými městy, získávat nové kontakty a získávat inspiraci pro naše fungování tady, v Praze,“ řekl na úvod tiskové konference Daniel Mazur.

Za úspěchy zahraniční cesty považuje například získané kontakty na tamější přední univerzity, které projevily zájem o spolupráci s českými univerzitami. Spolupráce by se podle Mazura mohla odehrávat nejen na vědecké úrovni, ale také na úrovni výměny studentů či přímo vědeckých sil.

Vědecko-technologický park

Mazur také krátce zmínil, že se mu v Japonsku podařilo získat několik cenných kontaktů, které by městu mohli pomoct při budování vědecko-technologického parku, jehož vybudování by rádi Piráti zařadili do chystaného programového prohlášení. Park by měl spojovat zástupce města, průmyslu a služeb nebo univerzit, a napomáhat tak rozvoji inovací v metropoli. Jednou z možností jeho umístění je strahovský stadion nebo kasárny v Karlíně, které by město mělo brzy získat od státu.

Jaromír Beránek následně stručně popsal, v jakých oblastech Praha již chytré a moderní technologie využívá, a ve kterých oblastech by chtěla jejich implementaci zavést. Zmínil například iniciativu ve městě Kobe, která vedla k zapojení dronů do práce hasičů nebo pro potřeby stavebního úřadu a městského plánování.

Netřeba skepse

Beránek ve své řeči také podotkl, že nejen v Česku jsou lidé k zavádění inovací skeptičtí především kvůli tomu, že se bojí udělat chybu a budou za ní potrestáni. „Pokud se chceme stát mozkovnou místo montovny, musíme být otevřeni novým nápadům a být ochotní je testovat a narazit při tom i na nějaký ten omyl,” řekl Beránek na tiskové konferenci.

Velký význam by pro Prahu ale i celé Česko mohly mít inovace v přístupu ke Startupovým firmám. Téma podpory a rozvoje Startupů na tiskové konferenci prezentoval předseda výboru pro ICT, Smart City a eGoverment David Procházka. Ten například zmínil myšlenku platformy, která by v režii města propojovala bohaté zahraniční investory s místními nadějnými projekty po vzoru Cambridge Innovation Center.

Dalším nápadem, který v Japonsku sklízí úspěch, jsou podle Procházky také startupová víza. „Daří se jim díky tomu lákat talenty z celého světa, kteří do Japonska jezdí a zakládají tam své inovativní projekty. Toto vízum umožní podnikatelům pobyt po dobu jednoho roku, kdy se mohou připravovat na spuštění svého projektu. Pomůžou jim s ubytováním, daňovými úlevami a některá města dokonce nabízí i finanční participaci na jejich projektech,“ vysvětlil zastupitel David Procházka. Stejně jako Japonsko bývá bránou pro západní firmy na asijský trh, může být Česko podle Procházky bránou pro japonské firmy na evropský trh.

Fotogalerie
6 fotografií