Malý tučňák přišel na svět po 41 dnech inkubace. Jeho odchov se koná přímo v Pavilonu tučňáků, v hnízdě rodičů. „Rodiči mláděte jsou patnáctiletý samec Dvojtečka původem ze zoo v německém Mannheimu a tříletá samice z pražského odchovu, které se přezdívá paní Dvojtečková. Tučňáci totiž tvoří trvalé páry,“ vysvětlil kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Podle něj se rodiče o svého potomka vzorně starají a oba ho krmí natrávenou kaší z mořských ryb. „I přes vzornou péči je nutné mládě pravidelně prohlížet a vážit. Při vylíhnutí mělo hmotnost 80 gramů, pátý den již 138 gramů a vůbec vypadá houževnatě,“ dodal. V dospělosti může tučňák vážit až šest kilogramů.

Tělo mláděte nyní pokrývá šedé prachové peří, které mu vydrží více než rok. V dospělosti ale bude mít klasické zbarvení, které připomíná černobílý frak. Zatím není známé pohlaví nového tučňáka, to budou chovatelé zjišťovat zhruba za dva měsíce. V té době by se malý tučňák mohl poprvé odvážit i do vody.

V pavilonu v dolní části zoo mohou nyní návštěvníci pozorovat skupinu tučňáků, která má 29 členů. Více se o nich mohou lidé dozvědět při komentovaném krmení vždy v sobotu a neděli od 11:00.

V Červeném seznamu IUCN je tučňák Humboldtův řazen do kategorie zranitelných druhů. Za jeho největší hrozbu je považován nadměrný průmyslový rybolov. Obývá jižní polokouli, ale svým areálem zasahuje až k rovníku.

Video
délka: 07:19.60
Video se připravuje ...

Spojování goril v Zoo Praha Zoo Praha

Fotogalerie
17 fotografií