Modrooká blondýnka Klára M. (†33) měla celý život před sebou, bohužel začátkem týdne ji policie našla zavražděnou v jednou z pražských hotelů. Policisté z její vraždy podezřívali exmilence a pokerového hráče dvaačtyřicetiletého Petra K., kterého hledali po celé republice. Nakonec ho našli polští policisté mrtvého v hotelu ve Wroclavi. Společně s českými kolegy pak potvrdili, že šlo skutečně o Petra K., který spáchal sebevraždu.

Pronásledování a sledování

Podle výpovědi jedné z Klářiných kamarádek, ji měl Petr K. pronásledovat. „Od třetího měsíce vztahu se ho snažila zbavit, protože ji pronásledoval, dokonce jí pod auto dával sledovací zařízení. Dělal jí žárlivé výstupy a vyhrožoval. Opakovaně se obracela na policii s žádostí o pomoc, vždy to ale vyznělo do ztracena,“ uvedla pro CNN Prima News kamarádka zavražděné ženy.

Jestli je to pravda, nelze v tuto chvíli s přesností zjistit, policie tyto detaily odmítá komentovat. Není tedy ani jasné, jestli policie případ neřešila vůbec nebo byla ženě například poskytnuta krátkodobá ochrana.

Kdy už je to stalking?

Stalking je trestný v České republice až od roku 2010. „Od 1.1.2010 je stalking trestným činem – je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování. Lze tedy říci, že pronásledování je trestné. Za trestný čin bylo pronásledování poprvé označeno v Kalifornii roku 1990,“ uvádí Policie České republiky.

Jenže aby mohlo být obtěžující chování považováno jako stalking, nemůže jít o náhodné nebo občasné obtěžování, i proto je velmi složité tyto případy řešit. „Pronásledování musí vždy trvat po určitou dobu. Ojedinělé nebo náhodné projevy, tyto požadavky nesplňují. V žádném případě pak nemůže být znak dlouhodobosti splněn jedním aktem. Při posuzování jednotlivých případů je však nutno jasně vymezit, kdy je již podmínka dlouhodobosti splněna,“ vysvětluje advokátka Jana Tomešová. 

Další problém je určit onu „dlouhodobost“. „Jedná se o opakující se, zpravidla i systematicky a soustavně prováděné jednání a trvající nechtěné navazování kontaktů s obětí, přičemž se zde opakováním rozumí více než 10 pokusů o kontakt, trvajícím obdobím pak minimálně doba 4 týdnů. Tuto definici převzala i judikatura a odkazuje na ni v řadě rozhodnutí,“ pokračuje Tomešová.

V praxi to ale takhle jednoduchá není, jen málokdy se soud zabýval případem, kde stalking trval pouhý měsíc. Podle Tomešové „obvykle soudy považují pronásledování za dlouhodobé, pokud pachatel vyvíjí nežádoucí aktivity vůči oběti nejméně v řádu několika měsíců, přičemž se musí jednat o soustavně, vytrvale, tvrdošíjně a systematicky.“ Na dlouhé lokte je i posuzování jednotlivých činů pachatele, které trvá někdy více než rok.

Směšné tresty

Pachateli pak v základní sazbě hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, při naplnění kvalifikované skutkové podstaty, je-li pronásledovaným dítě nebo těhotná žena, případně je pronásledujících více či je použita zbraň, hrozí mu šest měsíců až tři roky za mřížemi.

Přitom za pěstování konopí na zahradě může člověk "vyfasovat" až šest let natvrdo. To se stalo například muži na Hodonínsku. Podle rozsudku muž na zahradě svého domu vysadil a pěstoval 28 rostlin konopí, které dále zpracoval. Původně mu soud uložil podmínku, státní zástupce se ale odvolal a nakonec muže soud poslal na 6 let do vězení

Jak se bránit?

Velké zkušenosti se stalkingem má i advokátka Lucie hrdá, která se dlouhodobě zabývá domácím i sexuálním násilím a také právě stalkingem. „Když zastupujeme oběti stalkingu, často se stane, že se stalker naváže na nás. Spamuje maily, nadává a pomlouvá na sockách, posílá dopisy... Mně to nic nedělá, já k nim nemám vztah a je to součást práce, za kterou si nechávám zaplatit. Ale je to legrační, jak maj vztek, že nic,“ uvádí Hrdá na svém twitterovém účtu.

Právě co nejdůslednější ignoraci doporučují i odborníci jako například organizace Bílý kruh bezpečí. „Své odmítnutí formulujte striktně: ,Nestojím o jakýkoli vztah s tebou. Nevolej mi a nesnaž se mě kontaktovat!´ ,Náš vztah končím. Svůj názor nezměním. Nestojím o žádný kontakt s tebou!´“ radí organizace. Důležité je také podle Bílého kruhu schraňovat co nejvíce důkazů. „Klíčem k obraně proti pronásledování je shromažďování důkazů a zadokumentování veškerých událostí, které s pronásledováním souvisí. Ty pak uchovávejte na bezpečném místě.“

Fotogalerie
10 fotografií