V Mahenově ulici v pražských Košířích mnoho let sídlilo jedno ze tří pražských kontaktních center pro drogově závislé. Minulé vedení radnice Prahy 5 se kvůli stupňujícím se stížnostem okolních obyvatel rozhodlo s koncem roku s kontaktním centrem rozvázat smlouvu. Náhradní adresu ale centrum nezískalo, a tak jsou nyní v celé Praze centra dvě. Přitom podle odborníků by jich mělo být alespoň devět!

Narkomani se tak přesunuli do nedalekého centra v ulici Na Skalce. „Počet kontaktů roste, ale zatím to není dramatické. Nejohroženější komunita drogově závislých, kteří berou přes deset let, je většinou na ulici a bez práce. V Praze jich je přes 10 tisíc, mají omezené zdroje informací. Lze očekávat další nárůst jak u nás, tak ve druhém kontaktním centru nebo v terénních službách,“ informuje David Pešek, vedoucí kontaktního centra Sananim, které sídlí v ulici Na Skalce na Smíchově. Jenže Sananim Na Skalce je také dlouhodobě přetížený, kapacitu má zhruba osmdesát lidí a už před uzavřením centra v Mahenově sem chodilo kolem stovky klientů.

Centrum supluje sanitka na náplavce

Dosluhující radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě) prakticky po celý svůj mandát slibovala navýšení počtu kontaktních center, vždy to ale ztroskotalo na dohodě s jednotlivými městskými částmi. „Povedlo se nám alespoň pro adiktologické služby získat více financí, proto mohou neziskové organizace nyní navýšit kapacitu kontaktních center alespoň sanitními vozy,“ uvedla Johnová.

Okolí zastávky U Zvonu by se mělo brzy proměnit. Zmizí i nedaleké kontaktní centrum
Autor: Veronika Foltová

„Aktuálně se řeší vhodné místo pro parkování sanitky. Vůz nyní stojí dvě odpoledne v týdnu na Smíchovské náplavce,“ dodává s tím, že ale sanitní vůz nemůže nahradit službu kontaktního centra. „Snažíme se tak pouze udržet situaci na Smíchově na zvladatelné úrovni.“

Nouzové řešení

I ředitel organizace Progressive Vojtěch Janouškovec upozorňuje, že sanitka není dostatečným řešením. „Terénní služby nelze ani nazvat náhradním řešením, jako spíše nouzovým. Je to stejné, jako kdyby se někde zrušila poliklinika a místo ní někde stála jen sanitka. Služby, jako je výměna jehel, to dokáže suplovat, ale určitě ne třeba zdravotní ošetření,“ zdůrazňuje Janouškovec.

Protidrogová komise

Johnová se už před Vánoci sešla se všemi radními pro sociální oblast, aby probrali možné zřízení kontaktního centra v některé z dalších městských částí. „Začala jsem jednání o konkrétních lokalitách s několika radnicemi s tím, že věc ještě před svátky předám svému nástupci. To se nestalo, takže pokračuji,“ vysvětluje Johnová současnou komplikovanou situaci na magistrátu. Vzniknout by také měla odborná protidrogová komise, která by problematiku zaštítila z dlouhodobého hlediska. Je ale třeba, aby se v Praze ustanovilo konečně nové vedení. Ostatně sama Johnová není už ani zastupitelkou hlavního města.

Video
délka: 23:57.80
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Kratom může zabíjet děti. Látku lze koupit legálně, varuje adiktolog Jiří Marek

Fotogalerie
37 fotografií