Rozruch kolem kontejnerového městečka pro lidi bez domova vzbudil příspěvek místostarosty Prahy 8 Tomáše Hřebíka, který na svém facebooku zveřejnil pár fotek s krátkým komentářem. „Všimli jste si oranžových kontejnerů u Libeňského mostu? Magistrát hl. m. Prahy nechal na území MČ Praha 8 umístit bez konzultace s radnicí a dotčenými orgány zařízení pro bezdomovce,“ informoval sousedy místostarosta Hřebík. Má to podle něj ale ještě jeden háček: „Z místního šetření stavebního úřadu se zjistilo, že projekt nemá ani stavební povolení. Aby se k jeho realizaci nemohla Praha 8 vyjádřit a své obyvatele v přilehlých domech chránit, tak se celá věc realizovala načerno.“
Provozovatelem tzv. noční útulny na Libeňském ostrově je příspěvková organizace hlavního města Centrum sociálních služeb Praha, které městečko zřídilo jako emergentní opatření k ochraně zdraví a životů před mrazivým počasím. Městečko tvoří dvě desítky přepravních kontejnerů s oknem a palandou a přilehlé hygienické zázemí se sprchami a záchody. Útočiště před zimou zde může najít až 75 klientů.
Další polínko do ohně
Místostarosta Hřebík v příspěvku také podotknul, že právě bezdomovectví je jedním z nejpalčivějších problémů Prahy 8. „Okolí Palmovky je jedno z nejpostiženějších oblastí v Praze a magistrát tam nyní ještě přidá polínko do ohně,“ postěžoval si. Pomoc lidem bez domova podle svých slov vítá, vadí mu však, že magistrát o tomto kroku městskou část neinformoval a dokonce jej viní z toho, že se jedná již o několikátý pokus umístit na Prahu 8 podobné zařízení v tichosti.
Centrum sociálních služeb ve své reakci ale oponuje tím, že kontejnerové městečko má naopak přispět ke zlepšení situace v okolí Palmovky. „Provoz útulny ukazuje její přínos jak pro samotné lidi bez domova, tak pro okolí. Na veřejných prostranstvích ubylo lidí bez domova, kteří mají možnost noclehu, hygieny a v případě potřeby ošetření,“ uvádí CSSP ve své reakci. Zároveň podotýká, že stavba je montovaná na ploše zcela mimo rezidentní zóny a jde pouze o dočasné opatření. Z areálu bývalého TJ Spartak Tesla Karlín má městečko zmizet nejdéle do poloviny dubna.
Ohledně chybějícího stavebního povolení se mluvčí Centra sociálních služeb Praha Jan Wolf pouze odkázal na vyjádření pod samotným příspěvkem Tomáše Hřebíka: „Ke stavbě je vedena dokumentace, tj. nájemní smlouva k pozemku, protipožární dokumentace, aj. Návazně byla CSSP vyzvána, zcela v souladu s legislativou, stavebním odborem ÚMČ P8 k doložení dokumentace ke stavbě. V probíhajícím řízení je CSSP plně součinná.“
Sám Tomáš Hřebík své vyjádření později doplnil tím, že o projektu se nejednalo ani na radě HMP a že se jedná čistě o projekt radní pro sociální Politiku Mileny Johnové. Blesk se proto obrátil se svými dotazy také na ní, radní Johnová ale podle svých slov také o ničem neví: „O záměru CSSP vybudovat mestečko jsem vůbec nevěděla a nikdy bych nesouhlasila s tím, aby se to stalo bez předchozího projednání s městskou částí. Když jsme minulý rok chtěli otevřít novou zimní noclehárnu v Praze 5, osobně jsem to předem projednala se starostkou.“ Dotaz ohledně chybějícího stavebního povolení tak zůstává nezodpovězený.
V útulně aktuálně přes noc přečkává kolem šedesáti klientů, příjem začíná před devátou večerní hodinou a klienti areál musí opustit v půl sedmé ráno. Platí zde zákaz pití alkoholu, přinášení a aplikace drog, nebo zákaz agresivního a nebezpečného chování. Klienti jsou povinni udržovat pořádek, hygienu a uklízet vlastní pokoj.