Kvůli výměně eskalátorů je od 14. ledna zhruba na deset měsíců uzavřená stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad. Vlaky nyní stanicí pouze projíždějí. Při výluce budou uzavřené rovněž podchody a vestibul stanice. Kromě výměny eskalátorů podnik ve stanici buduje výtahy pro bezbariérový přístup. Při uzavírce stanice podnik na nástupišti a v místech, kudy vedou eskalátory, odstraní průsaky vody, opraví podhledy a také vymění poškozené kamenné obklady a osvětlení.

Jenže kvůli uzavřené stanici metra, která běžně denně přepraví tisíce Pražanů, se logicky zahustil provoz na tramvajových linkách. Přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad jezdí dvě, 11 a 13, o kus výš, v ulici Korunní, pak ještě tramvaj číslo 10 a 16, ty ale obsluhují trochu jinou oblast. Navíc tramvajový ostrůvek přímo na Jiřáku není na takové návaly stavěný, jde pouze o úzký pruh, okolo kterého navíc jezdí auta. Ve špičce se tu pohybuje i velké množství dětí, které chodí do nedaleké základní školy.

A situace si všimli i obyvatelé trojky. „Tak poté co nejezdí metro na Jiřáku je situace v tramvaji kolem 8 h ranní docela strašná. Jeden vůz tramvaje č. 13 to nestíhá a ostrůvek na Jiřáku směrem na Muzeum je dost nebezpečný, do tramvaje, vezoucí zvláště školáky, se skoro ani nevejdete, a ostrůvek by chtělo pohlídat před jedoucíma autama, než tam někdo spadne,“ napsala na sociální sítě Prahy 3 Zdeňka K.

Místo dvou vagonů častější spoje

Přeplněných tramvají a hrozícího nebezpečí si ale všimla velmi rychle i Praha 3. Jedním z řešení by mohlo být to, že by místo jednoho vozu linky číslo 13 jezdily standardní dva. To ale podle dopravního podniku není možné. „Radnice řeší situaci s Dopravním podnikem. Podle informací od DPP bohužel nelze jednoduše nasadit soupravy s dvěma vozy na linku 13, protože by se kapacitně nevešly do obratiště Vozovna Žižkov,“ vysvětlil místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Zelení).

Městská část se ale s dopravním podnikem domluvila na posílení linek v nejvytíženějších časech. Což jednak částečně vyřeší narvané tramvaje a také zvýší bezpečnost na ostrůvku.

„V důsledku uzavřené stanice metra Jiřího z Poděbrad registrujeme přeplněné tramvaje na Vinohradské. Chtěl bych poděkovat Dopravnímu podniku hlavního města Prahy za přijaté opatření: Od pondělí 30. ledna budou ve špičkách pracovních dnů (7:00 až 8:30 a 15:30 až 17:00) vloženy nové spoje linky 11 v úseku Zvonařka – Jiřího z Poděbrad – Olšanské hřbitovy,“ informoval Rut.

Video
délka: 00:13.03
Video se připravuje ...

Takto dopadne člověk, který se za jízdy nedrží a tramvaj prudce zabrzdí. Veronika Foltová

Fotogalerie
22 fotografií