Pražské arcibiskupství se koncem loňského roku rozhodlo turisticky atraktivní věž, která neslouží sakrálním účelům, prodat jako nepotřebný a z ekonomického hlediska nevýhodný majetek. Nabídlo ji za 75 milionů korun, podle Balíka dnes množství nabídek cenu zvýšilo přes sto milionů korun.

Z přibližně 30 zájemců ne všichni podle vikáře podepsali mlčenlivost, ti budou z výběru kupujících vyloučeni. Vzhledem k množství zájemců bude proces prodeje asi vícekolový, doplnil. Užšího kola by se pak měl účastnit i současný nájemce věže, společnost Jindřišská věž, který má uzavřenou smlouvu na dobu určitou do konce roku 2044.

Věž podle dřívějšího Balíkova vyjádření vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. Pro církev by to v tuto chvíli byla chyba, protože i kdyby sehnala grant, většinu by musela dát z vlastního, uvedl. Dlouhodobý nájemce podle něj budovu zhodnotil. Podle textu inzerátu byla v roce 2001 ve věži provedena vestavba vnitřního prostoru, na kterou jsou posazena jednotlivá podlaží.

Chtějí investovat do nájemního bydlení

Církev se novým nastavením hospodářství snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu. Pražská arcidiecéze se rozhodla investovat do nájemního bydlení v Praze. Chce do něj do roku 2025 vložit téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů. Půjde o nákup nových nemovitostí, opravy činžovních domů i vlastní development.

Dalším zdrojem příjmů arcibiskupství by mělo být lesní hospodářství, naopak zbavovat se chce obtížně spravovatelného majetku. Vedle Jindřišské věže v Praze arcibiskupství zvažuje i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je ztrátový.

Fotogalerie
14 fotografií