Studenti vysokých škol v pondělí v 11 hodin zahájili klimatickou stávku, na přednáškách je teď do středy nikdo neuvidí, místo toho budou až do středy dnem i nocí okupovat chodby svých fakult. Smyslem stávky je vyslat vzkaz vládě, která se z pohledu stávkujících studentů klimatické krizi nevěnuje dostatečně. Na pondělním zahájení na Palachově náměstí formulovali studenti své požadavky, které symbolicky přednesli směrem ke Strakově akademii protějším břehu řeky. Do stávky se zapojily všechny fakulty Karlovy univerzity, ale také několik dalších škol v Brně a dalších městech.
Stávkující studenti svým protestem zároveň chtějí navázat na události 17. listopadu, který je tradičně spojován se studentskými protesty. Podle nich nestačí na Sametovou revoluci pouze vzpomínat, ale je potřeba dát těmto symbolickým dnům nový význam. “Chceme poukázat mimo jiné na to, že ačkoliv lze hovořit o dílčích úspěších, jako je návrat demokracie a svobody tisku, mnohé z požadavků stávkujících studentů nebyly dodnes naplněny. Například velká část lidí stále pracuje v nedůstojných podmínkách za nízké platy, stále čelíme bytové krizi a mocní i nadále zneužívají svých nezasloužených privilegií.” odkazují se studenti k prohlášení stávkujících z 20. listopadu 1989.
Tři požadavky
Řečníci z řad studentů na zahájení stávky na Palachově náměstí formulovali tři konkrétní požadavky, které na českou vládu mají. V prvním bodě požadují, aby si vláda vzala klimatickou krizi jako svou prioritu, za tímto účelem by podle nich měla vláda zřídit speciální instituci, ve formě ministerstva bez portfeje nebo formou vládního zmocněnce pro boj s klimatickou krizí. Dále chtějí tito studenti od vlády slyšet, jaké konkrétní kroky hodlá pro zlepšení klimatu podniknout, sami navrhují tzv. uhlíkovou daň a zavření uhelných elektráren do roku 2033. Ve třetím bodě stávkující studenti požadují, aby Česko odstoupilo z Energetické charty, vnímají jí totiž jako nástroj fosilních korporací k tomu, aby se mohly vyhýbat klimatickým regulacím, které státy zavádějí.
„Doufáme, že se k nám připojí co nejvíc studentů, ale počítáme s nižšími stovkami. Stávkovat se bude na patnácti fakultách ve školách po celé republice, přičemž na každé fakultě bude mít stávka jinou podobu, někde se bude přespávat, někde budou probíhat různé workshopy nebo přednášky. Přístup vedení škol je různý, většinou nás ale podporují a dávají nám najevo, že souhlasí cílem, kterého chceme dosáhnout,“ řekl Blesku jeden z organizátorů studentských stávek, Kryštof Tymiánek (23). Organizátorka Anežka Lindaurová (23) ještě doplnila, že prostor univerzit využívají k tomu, aby své požadavky mohli formulovat v místě, kde tráví nejvíce času a má je připravovat na budoucnost. „Zároveň tím chceme naplnit jednu z rolí, které univerzity ve společnosti mají, a to předávat společnosti podněty k zamyšlení,“ řekla Blesku.