Jednopatrový dům pážat v Kanovnické ulici pochází původně ze 16. století, na konci 17. století se dočkal barokní přestavby. Budovu čeká oprava střechy či sanace podlah, rekonstrukce počítá také s novým výtahem, otopnou soustavou či vzduchotechnikou. V památkově chráněné budově vzniknou výstavní prostory, sál pro přednášky, knihovna nebo místnost pro nahrávání svědectví pamětníků.

„Objekt dnes slouží jako kanceláře. Poslední větší rekonstrukce se tam dělala v 70. letech a je technicky nezpůsobilý k provozu muzea,“ řekl Chabr a dodal, že opravy provedené za minulého režimu byly historicky poměrně necitlivé. Většinu prací by tak podle něj bylo nutné udělat bez ohledu na plánované využití budovy. „I kdyby muzeum v budoucnu přesídlilo, tak 90 procent prací provedených při rekonstrukci může sloužit i k jinému účelu,“ dodal Chabr.

Ubytovna pážat, školka, kanceláře

Dům pážat v Kanovnické ulici je roky nevyužívaný. Za Rudolfa II. sloužil k ubytování pážat pánů z Martinic. Později byl využíván k sociálním účelům a za první republiky zde byla mateřská škola. Od 70. let 20. století v něm sídlil Útvar hlavního architekta města Prahy. Od roku 2008 byl prázdný a vedení Prahy marně hledalo využití.

Muzeum paměti XX. století

Založení Muzea paměti XX. století schválili pražští zastupitelé v září roku 2019. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Muzeum do svých sbírek získalo řadu exponátů, například bronzovou sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, kterou nechala Praha 6 odstranit z náměstí Interbrigády. Stálou expozici však zatím nemá a čeká právě na rekonstrukci Domu pážat. Má jít o dočasné sídlo, v budoucnu by se instituce mohla podle dřívějších vyjádření členů vedení metropole přesunout například na strahovský stadion.

Video
Video se připravuje ...

Jmenování nových rektorů na Pražském hradě. (26.1.2022) ČTK/Blesk

Fotogalerie
19 fotografií