Pražské služby vysílají vozy do ulic na pokyn TSK. Podle Many jich většinu vlastní přímo městská firma, některé pak subdodavatelé. Vozy používají z důvodu hygienických předpisů pitnou vodu z běžného vodovodního řadu, kterou nabírají v několika desítkách určených hydrantů.

„Ve vozovém parku máme vozidla, která jsou schopna nabrat až deset kubíků, ale také menší, ty mají kapacitu asi šest kubíků. V průměru bychom se tedy mohli bavit o osmi kubících,“ uvedl Mana. Vozy v situaci, kdy jako nyní jezdí celý den, nabírají obvykle vodu čtyřikrát za den. „V případě změny počasí a deště budou výkony kropení - mlžení v dané lokalitě ukončeny,“ dodala Lišková.

Kvůli vysokým teplotám ochlazovali zpevněné plochy i hasiči na ruzyňském letišti. Video z kropení pojezdových drah zveřejnil na twitteru předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. „Je to výjimečné opatření preventivního rázu,“ řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Dodala, že ochlazovány jsou především zatěžované živičné povrchy.

Kvůli vysokým teplotám se v pondělí roztekla ranvej na vojenské letecké základně nedaleko Oxfordu. Tamní posádka kvůli tomu musela startovat z jiných ploch. Provoz přerušilo i londýnské letiště Luton, které na twitteru oznámilo, že identifikovalo „povrchový defekt“ na ranveji.

Fotogalerie
5 fotografií