Čtvrtou posilovací dávku si od pondělí mohou nechat aplikovat lidé nad 18 let, kterým od posledního očkování uplynuly více než čtyři měsíce. Dávku mohou dostat buď u svého praktického lékaře, nebo v některém z očkovacích míst, kde není nutná registrace předem. Registrační systém s objednáním začne podle ministerstva zdravotnictví znovu fungovat od 15. srpna.

Ministerstvo posilovací dávku doporučilo zejména lidem nad 60 let a rizikovým pacientům například s cukrovkou. V Praze nabízí podle oficiálního přehledu očkování posilovací dávkou bez registrace 12 míst. Z velkých nemocnic jsou to zařízení v Motole a Krči, která zaznamenala velký zájem.

Sulek uvedl, že ve Fakultní Thomayerově nemocnici od zahájení očkování v 09:00 pracovníci registrovali zájem desítek lidí a před pracovištěm se tvořila fronta. Z toho důvodu nemocnice do konce týdne prodloužila otevírací dobu očkovacího centra z 10:30 do 11:30. „Uvidíme na konci týdne, jak to bude vypadat, pokud zájem neopadne, budeme s prodlouženou dobou pokračovat i v tom příštím,“ dodal mluvčí.

„Ano, registrujeme zvýšený zájem, od rána už jsme vydali 120 pořadových čísel. Naše kapacita je v tuto chvíli cca 50 denně, takže dnes budou naši zdravotníci pracovat přesčas,“ sdělila ČTK mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Danková. Dodala, že přesně složení zájemců o čtvrtou dávku zatím k dispozici nemá, ale odhadem jde spíš o starší lidi.

Všichni zájemci podle Dankové v pondělí očkování obdrželi a nemocnice nyní také zváží rozšíření otevírací doby centra. „Do kolika hodin, budu vědět až v úterý. Zda se bude prodlužovat otevírací doba trvale, uvidíme až podle zájmu v dalších dnech,“ sdělila.

Dvojnásobný zájem

Zvýšený zájem registrovalo i očkovací centrum v ulici Na Strži na Pankráci, které původně provozovala firma Medicon ve spolupráci s magistrátem jako metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru u metra Vyšehrad. Nela Janoschová z firmy Medicon řekla, že zájem o očkování je dnes oproti minulým týdnům zhruba dvojnásobný. Od 08:00 do 14:00 podle ní centrum naočkovalo 245 lidí, primárně šlo o čtvrté dávky.

Epidemie koronaviru v Česku několik týdnů zrychluje, důvodem jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron. Ke konci minulého pracovního týdne byly v nemocnicích podle údajů ministerstva čtyři stovky lidí s covidem a ve vážném stavu byla zhruba desítka pacientů. Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek minulý týden uvedl, že počty nakažených porostou ještě dva týdny, pak se to zřejmě zlomí.

V ČR se začalo s vakcinací proti covidu-19 na konci roku 2020. Loni na podzim se otevřela pro zájemce registrace na přeočkování posilující dávkou. Třetí posilovací dávka zatím nemá omezenou platnost.

Video
Video se připravuje ...

Válek: Na podzim přijde další vlna covidu, bude třeba přeočkování ČTK

Fotogalerie
12 fotografií