Oslavy zahájí v 5:00 průvod Karla IV. od Malostranské mostecké věže přes Karlův most. O 31 minut později bude následovat poklepání jeho základního kamene a otevření výstavy Praha kamenná v Muzeu Karlova mostu spojené s přednáškou kurátora Michala Cihly. V rámci akce je možné navštívit muzeum od 5:31 do 10:00 zdarma.

Součástí oslav budou přednášky Ondřeje Ševců (Historie Karlova mostu), Zdeňka Dragouna (Románská Praha a Juditin most) a Zdislava Šímy (Astrologie Staroměstské mostecké věže). Vystoupí skupina dobových tanců Regi Caroli regis a kapela středověké hudby Bakchus. Oslavy výročí zakončí v 8:00 slavnostní fanfáry.

Už od počátků provází Karlův most symbolika a tajemno. Okamžik položení základního kamene byl astrology a Karlem IV., který byl také zasvěceným mystikem, vybrán pečlivě. Z astrologického hlediska byly tehdy všechny známé planety nad obzorem a Slunce, Merkur a Saturn stály ve vzájemné konjunkci. Slunce se nacházelo v ascendentu znamení Lva, tedy heraldického symbolu Království českého. Magická řada čísel 1, 3, 5, 7, 9, 7, 5, 3, 1 měla most chránit.

Jako katedrála na Pražském hradě je i Karlův most zasvěcen svatému Vítu. Obě památky jsou příkladem snah Karla IV. o astronomicko-astrologickou jednotu. V době letního Slunovratu totiž při pohledu ze Staroměstské mostecké věže zapadá Slunce za svatovítskou katedrálou. Předtím projde za katedrální věží, která se vypíná nad kaplí patrona českých zemí svatého Václava. A svou pouť zakončí přímo nad místem s ostatky svatého Víta. Karel IV. tam prý oživil také tradici zašifrovanou v souznění jmen Vít a Svantovít (slovanský bůh Slunce, války a míru).

Sama Staroměstská mostecká věž, jež byla zamýšlena zároveň jako triumfální oblouk na Královské cestě mezi Pražským hradem a Vyšehradem, korunovační pouti českých králů, je plná symboliky. Její plastiky, počty a umístění zdobných prvků fasády mají kosmologický a astrologický význam odpovídající době vzniku.

Fotogalerie
32 fotografií