Za rekonstrukci Sofijského náměstí, která začala v roce 2019 a byla dokončena o rok později, zaplatila Praha 12 asi 52 milionů korun. Na nevyhovující sklony ramp upozornila loni mimo jiné Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Místostarosta městské části Jiří Fremr (ODS) následně odmítl, že by v případě rekonstrukce náměstí pochybilo vedení městské části. Chybu nicméně odmítl i autor projektové dokumentace, ateliér Architektura architekta Davida Krause, a zhotovitel stavby, kterým byla firma Gardenline.

Nyní by měla firma, která zakázku získá, upravit rampu spojující náměstí v centru Prahy 12 s horním parkovištěm. Rampu rozdělí podesta, čímž se sníží sklon rampy. Navržené řešení je tak podle projektantů vhodné i pro osoby s omezenou schopností pohybu. Stavebníci budou upravovat také schodiště na náměstí. Jedno ze stávajících schodišť se podle nového návrhu posune a dostane zábradlí, druhé schodiště se prodlouží, aby mělo menší sklon. Doplňovat se budou rovněž bezpečnostní prvky pro nevidomé.

Práce za 2,5 milionu korun

Projektovou dokumentaci k rekonstrukci náměstí připravil ateliér Architektura a o úpravy projektu se postarala společnost Projecticon. Radnice nyní předběžně odhadla cenu stavebních prací, které mají vést zvláště k nápravě nevyhovujících sklonů ramp, na 2,5 milionu korun bez DPH. Zájemci o účast v tendru mohou své nabídky podat do 19. července. Vyhraje firma, která nabídne nejnižší cenu prací.

Kritika opozice

Investiční akci dlouhodobě kritizuje opozice. V minulosti neúspěšně navrhla také odvolání starosty Jana Adamce (Piráti) a místostarosty Fremra, v jehož gesci jsou investice v dvanácté pražské městské části. Investiční akci označili za nezdařenou mimo jiné opoziční zastupitelé Stanislav Kadeřábek (za ANO), Svatopluk Semecký (KSČM/Občané dvanáctky) či Michal Pinc (ANO).

Video
Video se připravuje ...

Představení Modřanského cukrovaru  Skanska Reality - Konečně doma

Fotogalerie
23 fotografií