Fakutlní Thomayerova nemocnice je jedním z největších zdravotních zařízení v celé republice. Jen v Praze do ní spádově náleží zhruba 450 tisíc obyvatel. Další desítky až stovky tisíc pacientů ročně sem míří i ze Středních Čech.

Do plného provozu byla uvedena už před 94 lety, přičemž od té doby se jí modernizace a nejrůznější renovace týkaly jen ve velmi dílčích krocích, což je na stavu a vzezření zhruba dvou desítek budov, kterými nemocnice disponuje znát. Nikoliv nadlouho. Rekonstrukční a modernizační práce směrem k energetickým úsporám jsou už totiž v plném proudu. „Jde o největší stavební projekt za posledních 40 let,“ sdělil médiím dlouholetý ředitel nemocnice Zdeněk Beneš.

Zateplení budov

Nemocnice jím reaguje na zvyšující se náklady za energieelektřinu a plyn. „Z hlediska energií počítá náš letošní rozpočet s částkou 97 milionů korun. Přitom za loňský rok byla reálná spotřeba necelých 50 milionů korun. Pokud se ceny budou hýbat dál, s čímž j asi nutné počítat, do budoucích let bychom se výdaji dostali na ještě vyšší ceny,“ uvádí nemocniční náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz Jiří Cairola.

Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, do jehož gesce nemocnice spadá, a společností ČEZ a její dceřinnou společností ČEZ ESCO proto vznikl projekt, který počítá s rekonstrukcí opláštění celkem sedmi budov a jejich zateplením. U zbylých pavilonů se do budoucna počítá s jejich celkovou renovací. Nemocnice si od toho kroku slibuje minimálně 7,1 milionů úspor ročně. „Ale to vycházíme z loňských cen. Vinou jejich nárůstu by úspora mohla být vyšší,“ míní Cairola. „Pokud bychom to převedli na procenta, vyjde nám až 30% úspora na odebírání plynu a elektřiny a zároveň také ušetříme 2 500 tun oxidu uhličitého.“

Rekonstrukce chod nemocnice neovlivní

Ve spolupráci se společností ČEZ uzavřela nemocnice dohodu v rámci projektu EPC. Tím je vesměs úspora ze strany dodavatele garantovaná. V tomto případě se během pětiletého období jedná o částku ve výši 35,1 milionu korun „Ve skutečnosti ale podle našich zkušeností z dřívějších projektů zákazník ušetří skoro vždy ještě více,“ dodává Daniel Beneš, předseda představenstva ČEZ.

Podle ředitele ředitele Thomayerky jde o největší projekt EPC realizovaný v jakékoliv české fakultní nemocnici. „Veškeré rekonstrukční práce se navíc budou dít za plného provozu nemocnice, tedy budeme plnit veškeré úkony, jaké máme, bez jakýchkoliv úlev,“ dodal Zdeněk Beneš.

Nepůjde jen o fasády

V rámci zateplení a renovace nejrůznějších technologií se Thomayerka musela vypořádat s několika těžkostmi. Jednou z nich jsou například požadavky památkové péče, jelikož je řada nemocničních objektů památkově chráněna. „Každý krok musíme konzultovat s památkovou péčí na Praze 4 a následně také na magistrátu. Projekt jsme s nimi konzultovali až do takových detailů, jako jsou rozměry a vzhled oken, jejich kliky atd.,“ připustil Beneš.

Kromě nového pláště, který vyplní 8cm tlustá zateplovací vrstva, a střech tak dostanou budovy i nová okna a vchodové dveře, které mají být přesnou, jen modernější kopií těch původních. „Dojde ale i na modernizaci osvětlení, což představuje 11 500 svítidel, která budou nahrazena moderním LED osvětlením s o 60% nižší spotřebou energie,“ říká náměstek.

Regulace teploty větráním?

V nemocnici bude nadále zachován systém centrálního vytápění i původní radiátory. „Vyměněny nicméně budou termoregulační ventily na radiátorech, které s ohledem na jejich stáří nejsou s to teplotu regulovat, což se dlouhodobě jeví jako nehospodárný problém,“ vnímá Cairola. „Regulace teploty zpravidla probíhala tak, že se otevírala okna, místo toho, aby se snížil výkon topení. To se změní, aby si každá místnost mohla řídit dodávku tepla podle vlastní potřeby.“

Do roka hotovo

Práce na energetických úsporách jsou už v plném proudu. Zahájeny byly začátkem května měly být hotové do července příštího roku. Celková investice, na kterou nemocnice čerpá dotace z evropských fondů, a na níž se podílí i vyjma nemocničního, i státní rozpočet, by měly vyšplhat ke 365 milionům korun.

Video
délka: 00:13.85
Video se připravuje ...

Nový pomník zdravotníkům v první linii v Thomayerově nemocnici upomíná na statečnost zdravotníků za éry pandemie koronaviru. Jan Dařílek

Fotogalerie
32 fotografií