Chmelová na facebooku uvedla, že se o plánu umístit romské uprchlíky do Malešic dozvěděla v úterý ráno od úředníka Prahy 10 a primátor Hřib ji ujistil, že žádnou součinnost Prahy 10 nepotřebuje. Mluvčí magistrátu Vít Hofman v reakci sdělil, že lokalitu vytipovalo ministerstvo, protože se jedná o pozemek České pošty. Dohoda podle něj vznikla v pondělí večer a starostka o ní byla informována ještě před tím, než ji v úterý oficiálně oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Primátora dnes kritizovalo také vedení Prahy 5, podle kterého „svévolně rozhodl o umístění romských uprchlíků z Ukrajiny na Praze 5 bez předchozí konzultace s radnicí." „Hlavní město Praha opakovaně nevede s městskou částí Praha 5 dialog, který považujeme zvláště v této situaci za velmi důležitý," uvedla starostka Renáta Zajíčková (ODS). Lokalita ve Vrchlického ulici je podle vedení radnice již nyní kriticky zatížena značným množstvím uživatelů návykových látek v důsledku blízkého nízkoprahového zařízení a ordinace substituční léčby.

Hřib sdělil, že Zajíčkové pouze telefonicky oznámil záměr soukromého vlastníka ubytovat uprchlíky ve své ubytovně. „Přislíbil jsem také, že bude na místě i v okolí zajištěna bezpečnost. Nejde o žádné moje autoritativní rozhodnutí, ale o rozhodnutí soukromého vlastníka objektu. Pokud má paní starostka z ODS jiný názor na to, jak má vlastník nakládat se svým soukromým majetkem, ať ho kontaktuje napřímo," uvedl. Dodal, že podle jeho informací státní policie řešila v úterý bezpečností opatření na místě přímo se starostkou Zajíčkovou.

Fotogalerie
8 fotografií