Inspirací Praze je dokument, který je součástí Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030. Zásobník adaptačních projektů se zaměřuje především na vodní plochy a veřejnou zeleň. 

„Praha se na změnu klimatu připravuje dlouhodobě a adaptační opatření jsou klíčovou součástí naší snahy. Jejich důležitost navíc roste v době, kdy se zvyšují průměrné roční teploty a narůstá počet suchých dní. Jejich dopady pociťujeme všichni, a proto musíme hledat řešení nejen pro zadržování vody v krajině. Realizace konkrétních adaptačních opatření je projevem setrvalé snahy o to, aby se nám všem žilo o něco lépe,“ řekl náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

V zásobníku, který je každoročně aktualizován, jsou projekty v různých fázích. Podle specialistky adaptace Terezy Líbové z Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahyněkteré projekty čekají na financování, jiné na povolení stavebního úřadu. „Kritériem pro výběr projektu k financování je pak kromě posouzení adaptačních kritérií zejména jeho připravenost k realizaci. V loňských letech byly Prahou profinancovány projekty řádově ve stovkách milionů korun,“ uvedla Líbová. 

Nové proměny

Pražané se dočkají kompletní proměny parku na pražském Vítkově, kde se plánují nové vodní prvky, relaxační zóna a nová stromořadí. Vodní nádrž má vzniknout i v Letenských sadech u Hanavského pavilonu. Do dva metry hlubokého rybníku bude voda přiváděna tzv. Rudolfovou štolou. Voda se bude využívat i na závlahy zeleně a trávníků, podobně jako je tomu ve Stromovce. Velikých proměn se dočkají také Lobkovické zahrady na Malé Straně. Nově vzniklé vodní plochy budou sloužit jako závlahový rezervoár pro nedaleký Petřín. 

Praze se již v minulosti podařilo zrelativizovat několik vodních ploch. K nepoznání se proměnil Lítožnický park mezi pražskou Dubčí a Běchovicemi. Byl zde vybudován velký rybník s ostrůvky a místy pro chov ryb. Není divu, že je rybník místem, kde žije mnoho živočišných druhů. V parku můžeme spatřit i ledňáčky.  Nové rybníky vznikly i V Ladech v Horních Počernicích a k neuvěřitelné proměně došlo také v areálu kolem rybníku Terezka v Liboci. Modrozelený park pomáhá zadržovat vodu v krajině či dokonce srážet teploty v okolí. V budoucnu se zde plánuje komunitní zahrada. 

Fotogalerie
27 fotografií