Občanští demokraté se dohodli s pražskou TOP 09 a lidovci na tom, že vytvoří kandidátku pro komunální volby, která bude kopírovat vládní a parlamentní koalici Spolu. „Když vidím, jak koalice Spolu funguje na vládní úrovni, dává mi to jistotu, že sestavíme zkušený tým, který dokáže Prahu zase rychle rozpohybovat dopředu. Je načase se vrátit k profesionálnímu řízení města,“ nechal se slyšet Svoboda.

ODS, TOP 09 a lidovci vznik koalice na pražské úrovni oznámili letos v lednu. Už na začátku uvedli, že lídr bude z řad občanských demokratů. Na prvních 33 místech kandidátky má ODS 18 míst včetně lídra, TOP 09 pak 12 pozic a lidovci tři místa. TOP 09 a lidovci nyní v Praze v uskupení Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) vládnou s Piráty a Prahou Sobě. Z magistrátní koalice do podzimních voleb podle lednového vyjádření svých předsedů TOP 09 a KDU-ČSL neodejdou. Na kandidátce Spolu by ale měla být rovněž dosavadní radní za STAN Hana Kordová Marvanová.

Další kandidáti

Delegáti na sněmu vybírali rovněž další kandidáty. Mezi nimi jsou například předseda pražských zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček, starosta Prahy 9 Tomáš Portlík nebo starostka Prahy 2 a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Alexandra Udženija.

Kritický stav

„Praha je dnes na 30 procentech svého potenciálu a každý lékař by situaci takového pacienta označil za blížící se kritickému stavu. Pražanům nabízím cestu ze současného chaosu a marasmu, který zejména poslední čtyři roky vládne v pražské dopravě, ve výstavbě klíčové dopravní infrastruktury a v nejužším vedení města,“ uvedl Svoboda.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.

Zkušenosti a mravní autorita

„Bohuslav Svoboda je mimořádně zkušený politik, což je pro pozici primátora velmi důležité. Nemůžete řídit tak složitý organismus, když vám chybí politické zkušenosti. Jak to vypadá, když tuto funkci vykonává ten, který je nemá, můžeme vidět v reálném čase,“ neodpustil si rýpnutí do současného primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. Ten je přitom s Hřibem v koalici. V minulosti však mezi Piráty a TOP 09 vzniklo hned několik třenic ohledně různých témat, v rámci které politici ze spojených sil pro Prahu Hřiba kritizovali.

Pochvalně k výběru Svobody se vyjádřil i předseda pražských lidovců. „Osoba docenta Svobody je pro mne garancí toho, že pražská koalice SPOLU bude mít ve svém čele mravní autoritu, která již v minulosti ukázala, že si za svými postoji stojí,“ nechal se slyšet Tomáš Kaplan.

Video
Video se připravuje ...

Svoboda (ODS): Praha je v mrtvém stavu, budu ji restartovat - říkal už před volbami 2018. Blesk Zprávy

Fotogalerie
14 fotografií