Letos dojde poprvé k propojení venkovních expozic se skleníkem Fata Morgana – staví se přemostění nad úvozem spojujícím Troju a sídliště Bohnice. Návštěvníci díky tomu budou moci pohodlně procházet celým areálem," uvedla Bičíková.

Vedení zahrady proto podle ní pro přistoupilo k úpravě vstupného do areálu, které je nově jednotné. Dospělí návštěvníci za vstup zaplatí 150 korun, děti do 15 let mají vstup za 100 korun a děti do tří let mohou do areálu zdarma. Dříve dospělí platili za návštěvu venkovních expozic 100 korun a pokud chtěli projít i skleníkem Fata Morgana, tak platili 150 korun.

Nové investice

Zahradu letos čekají další investice, jejich cílem je podle mluvčí zvýšení komfortu a zážitku návštěvníků. V areálu zahrady vznikají nové výstavní celky jako expozice ohrožených druhů či japonské mlžné lesy. Začala také oprava viničního domku v památkově chráněné vinici svaté Kláry, která je součástí areálu. Rekonstrukce by měla stát asi 28 milionů korun bez DPH a hotová by měla být do roku 2023.

Staví se rovněž nový vstupní areál s návštěvnickým centrem a výstavním sálem v ulici Nádvorní. Ten buduje od léta roku 2021 firma OHLA ŽS podle návrhu architektů ze studia AND. Náklady jsou zhruba 100 milionů korun a podle mluvčí by stavba měla být dokončena nejpozději v lednu roku 2023.

Areál botanické zahrady je v poslední době modernizován. V roce 2020 se na jižní straně areálu pod vinicí svaté Kláry otevřel nový vchod, který vznikl podle návrhu architekta Ladislava Lábuse. Stavba vstupu stála asi 16 milionů korun.

V loňském roce se návštěvníkům otevřel nový vstup s restaurací a přednáškovým sálem u tropického skleníku Fata Morgana. Výstavbu vstupu obstarala firma OHLA ŽS za zhruba 130 milionů Kč. V roce 2021 byla dokončená rovněž výstavba vodovodu, který vede vodu z koryta Vltavy do areálu zahrady. Vodou z Vltavy by se od letoška měly zalévat rostliny pěstované v botanické zahradě. Za stavbu vodovodu, který měří 828,5 metru, hlavní město zaplatilo 23,8 milionu korun.

Botanická zahrada hlavního města, která je příspěvkovou organizací Prahy, byla založena v roce 1969. Celoročně přístupná je od srpna 1992. V roce 2021 do zahrady zavítalo asi 315.000 návštěvníků. Dosud nejvíce lidí botanickou zahradu hlavního města navštívilo v roce 2019, a to 376.287 lidí.

Video
délka: 02:06.72
Video se připravuje ...

Botanická zahrada v Troji z ptačí perspektivy 

Fotogalerie
27 fotografií