Situace je tu podle něj podobná jako v jiných evropských metropolích. „Když to srovnáte s celorepublikovou situací, máme zhruba čtvrtinu nových přírůstků,“ řekl primátor. Město je podle něj na další vývoj epidemie připravené.

Radní komentovali i vládní plány pro tzv. pracovní karanténu. Jejím účelem má být udržet fungování státu v případě, kdy by se mezi zaměstnanci kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron. Lidé z něěkterých oblastí, kterým by v zaměstnání vyšel pozitivně antigenní test, by mohli pracovat dál v izolovaném prostředí. Pokud by se nákaza potvrdila PCR testem, do práce by už nedocházeli.

Hřib řekl, že si těžko dokáže představit, že by pozitivní učitelé chodili do práce. „Kdyby měli pozitivní lidé sloužit třeba u hasičů, to není moc představitelné,“ doplnil. Městská policie podle něj také nechce, aby pozitivní strážníci chodili v metru nebo v MHD mezi lidmi. 

„Bylo nám řečeno, že momentálně je podíl omikronu nad 50 procent. Jinými slovy, většina případů v Praze je omikron,“ řekl Hřib.

Záchranka

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch ujistil, že záchranná služba je na další vlnu připravená. Aktuálně je v karanténě jen osm lidí. „O Pražany se postaráme, to je náš úkol. Nejsme na to sami, pomáhá nám Armáda ČR. Máme dohodu jak s hasiči, tak s policií. V případě krizových scénářů můžeme rozdělit výjezdvé skupiny,“ řekl.

V nemocnicích už od konce roku drží rezervní kapacitu pro ZZS a pacienti se podle něj lépe umísťují do zdravotnických zařízení, ať už jde o covid, nebo ne.

Dopravní podnik

U dopravního podniku jsou podle generálního ředitele Petra Witowského počty nakažených zhruba 4krát nižší než byly loni na jaře. Dodržují se podle něj striktní bezpečnostní opatření. Zmínil, že od pondělí se nebudou opět otevírat přední dveře u tramvají a autobusů, aby se předešlo šíření nákazy. „Co se týče pracovní karantény tak, jak je v současné chvíli prezentována, ji nehodláme využít. Nedokážu si vůbec představit, že bychom do práce posílali někoho, kdo má pozitivní byť jen antigenní test,“ řekl.

Pražská MHD jezdí nyní v tzv. poloprázdninovém provozu a počítá s tím, že bude pokračovat i během nastupující vlny. Kritičtější scénáře počítají s tím, že se přejde na prázdninový provoz.

Fotogalerie
8 fotografií