Výstavba prvních dvou etap Smíchov City, které těsně navazují na ulice Za Ženskými domovy, Nádražní, Na Valentince a Stroupežnického, pokračuje podle plánu a nové domy rostou doslova před očima. Na dříve zpustlém pozemku stojí několik obřích jeřábů, které neúnavně skládají jednotlivé bloky budoucí nové čtvrti. Do těchto bytových domů by se noví obyvatelé mohli nastěhovat už na přelomu roku 2022/2023.

Mezinárodní soutěž

Nová čtvrť má ale vyrůst až ke Smíchovskému nádraží, proto developer Sekyra Group, který zde staví, uspořádal další mezinárodní architektonickou soutěž. Z ní vyšlo deset vybraných architektonických studií, které navrhnou podobu dalších tří nových bloků, celkově tedy asi 31 domů. „Smíchov City je vůbec první developerský projekt, který vzniká jako klasická bloková zástavba, na jakou jsme v Praze zvyklí. Proto se nám tak dobře bydlí na Žižkově, Vinohradech nebo Smíchově, Smíchov City na tuto tradici navazuje“ vysvětluje architekt a člen poroty Tomáš Šenberger.

Tři další bloky by měly poskytnout domov pro asi patnáct set obyvatel, každý z domů by měl mít pak vlastní zahradu, jak jsme zvyklí právě z klasické blokové zástavby, bezpečnost pak bude hlídat recepce. Vybráno bylo celkem 10 týmů, což znamená, že každý z týmů navrhne tři domy. Nová čtvrť má fungovat jako město krátkých vzdáleností, proto bude nutné také vhodně navrhnout partery jednotlivých domů, kde budou komerční prostory a také služby.

„V neposlední řadě hraje důležitou roli i podoba posledních podlaží, která mají vytvářet takzvané penthousy s prostornými terasami a střešními zahradami,“ uvedl předseda poroty soutěže a zároveň předseda České komory architektů Jan Kasl. 

21 architektonických týmů

Smíchovský projekt má podle odhadů vyjít na dvacet miliard korun a hotový by měl být do dvanácti let. Celkově by se na něm mělo podílet asi 21 architektonických studií, což je v českých poměrech velký unikát. „Chtěli jsme, aby se na projektu podílelo co nejvíce autorů a zástavba získala přirozenou architektonickou pestrost. Na základě návrhů budou postaveny ucelené městské bloky, které budou ladit se stávající smíchovskou zástavbou,“ říká Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group

Kromě bytů vzniknou v nové čtvrti i kanceláře, obchody včetně supermarketu, ale také restaurace a služby. Chybět by neměla škola, školka, pošta, či lékařské služby. Smíchov city bude ze severu na jih protínat kilometr dlouhý bulvár a chybět nebude ani nový park o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních, tedy podobně velký jako například Valdštejnská zahrada. K propojení s novým smíchovským terminálem pak bude sloužit i zcela nová lávka, která nahradí tu současnou, jež je už v dezolátním stavu.

Fotogalerie
26 fotografií