S velkou pompou byla před lety prezentovaná vize nové radnice Prahy 8, která měla vyrůst v nejrušnějším centru Libně – nedaleko důležité dopravní křižovatky. Když se v roce 2014 začalo s výstavbou velkolepé a nápadné budovy, jíž navrhl významný architekt Josef Pleskot. Disponovat měla prostory pro obchodní centrum, kanceláře i pro sídlo Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Že „skutek utek“ bohatě ilustruje současný stav – budova, která měla být chloubou nejen Libně, ale celé Prahy 8, je pořád stále staveništěm.
Vypomůže hlavní město
Jeho dokončení už nicméně nebude mít na starosti Praha 8, která s výstavbou započala, ale hlavní město. 1. prosince tento záměr schválilo zastupitelstvo Prahy 8, nyní jej posvětili i pražští radní. Hlavní město tak bude mít dokončení stavby na starosti, mimo jiné i z toho důvodu, že se stavba rozprostírá nejen na pozemcích, které náleží Praze 8, ale rovněž i hlavnímu městu.
Krutá vražda ve Vysočanech! Muž polil benzínem svou družku a zapálil: Zůstaly po ní tři kočky, najdou domov?
„Jedná se o jednu ze zanedbaných lokalit v rámci Prahy, a aby možno začít s její celkovou revitalizací a řešit území komplexně, je třeba, aby nebyla zatížena dalšími právními a soudními spory, což nám tato dohoda umožňuje,“ sdělil radní hlavního města Jan Chabr (TOP 09). Naráží tím především na fakt, že Praha 8 byla v soudím sporu s firmou Metrostav, který měl stavbu budovy na starosti.
„S ohledem na to, ze se jedná o nešťastný milník minulosti a soubor nemovitosti, který má přejít do vlastnictví hlavního města Prahy, je nezbytné aby vyřešeny veškeré spory a možné právní nároky jdoucí za městskou částí,“ dodal Chabr.
Málem bankrot
Hlavní město se i postará o narovnání sporů mezi Prahou 8 a firmou Metrostav, zároveň Praha také převezme „nevděčnou“ úlohu dokončení torza radnice. „V rámci dohody hlavní město Praha nepřebírá dluhy městské části a ani nevstupuje do pozice dlužníka,“ uvádí se v důvodové zprávě k tisku, jejž schválili pražští radní.
Prahu 8 přitom slovy náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) kvůli výstavbě Nové Palmovky málem čekal bankrot. „Řešili jsme bezprecedentní situaci. Praha 8 má přes 106 tisíc obyvatel, což ji řadí na 7. místo v žebříčku největších českých měst. Větší než Praha 8 je pouze Ostrava, Plzeň a Brno,“ uvádí.
„Vinou chybných rozhodnutí učiněných v minulých letech se tato městská část ocitla krůček od bankrotu, kdy by nebyla schopná dostát nejen finančním závazkům, ale i plnit základní funkce jako je provoz škol či péče o škole. Vinou nepovedeného projektu,“ byl konkrétní.
Rada hlavního města proto nakonec schválila nejen prominutí vrácení dotace, ale zároveň Praze 8 poskytne další dotaci v hodnotě 550 milionu korun. „Jde o částku, kterou Praha 8 bude moci využít na svůj rozvoj, který by bezpochyby bez zapojení Prahy nebyla schopná uskutečnit,“ dodal Vyhnánek s tím, že se jedná o ryze nadstranický krok. Koalici v Praze 8 tvoří ODS, Patrioti a TOP 09 se STAN, kdežto na magistrátu aktuálně vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES a Demokraté Jana Kasla).
Bude radnice i sídlo záchranky?
„Je na místě poděkovat nejen koaličním partnerům, ale i kolegům z Pirátů Prahy 8, Prahy Sobě, magistrátu a dalším, kteří věnovali opravdu mnoho času při hledání optimálního řešení pro Prahu 8 a projevili dobrou vůli a ochotu při vzájemné spolupráci,“ ocenil radní Prahy 8 Tomáš Hřebík (STAN). „Společně jsme dokázali minimalizovat škody, napáchané minulým vedením naší městské části a jsem opravdu rád, že jsme se dobrali výsledku, díky kterému se zbavíme stínu, který metaforicky i doslova vrhá nedostavěná budova radnice na všechny pozitivní kroky, které na Palmovce plánujeme a postupně realizujeme.“
Otázkou nicméně zůstává, co s budovou bude dále. Aktuálně jsou na stole tři varianty – buď ji magistrát využije pro vlastní účely, nebo ji nabídne v koncesi. S jejím prodejem hlavní město nepočítá. „Jednou z možností dalšího rozvoje je přesunutí Vesmírné agentury, které začíná být těsná budova na Vltavské. Pro tuto možnost probíhají jednání,“ upřesnil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09) k tomu dodal, že „budova bude s největší pravděpodobností sloužit administrativní práci.“ Jasno by mělo být až v roce 2022. Finální tečku za dohodnou mezi hlavním městem a Prahou 8 má učinit zastupitelstvo konané 16. prosince, které by mělo výše zmiňovanou dohodu potvrdit.
Síť pražských knihoven se rozroste. Nová pobočka bude ve stínu Libeňského zámku, nahradí nevyužívaný mlýn
Revitalizace Palmovky
Oblast kolem Palmovky je obecně vnímaná problematicky. Hlavní město má už delší dobu v plánu revitalizaci této lokality. Praha 8 už v minulosti avizovala velké plány v lokalitě náměstí Bohumila Hrabala, které funguje spíše jako autobusové nádraží. Libeňská radnice plánuje výstavbu projektu One Palmovka, na nějž by měl být navázán i vznik plnoprávného náměstí Bohumila Hrabala s uměleckým dílem, na jehož podobě má podílet Galerie hl. m. Prahy. Situaci komplikuje fakt, že pozemky u Palmovky jsou rozparcelovány mezi několik vlastníků.
Hlavní město a Praha 8 dříve uzavřely memorandum společného postupu při rozvoji této lokality. „Toto memorandum o spolupráci vyjasňuje jednotlivé vztahy a říká, že budeme intenzivně spolupracovat na smíšené městské čtvrti, která by měla sloužit pro dostupné bydlení,“ ujasnil náměstek primátora Hlaváček. „Měl by to být projekt, který nastaví nový standard, jak pracovat s pozemky v městské držbě.“ V rámci memoranda měl na Palmovce například vzniknout nový park či náměstí právě s uměleckým prvkem.
„Výrazná umělecká instalace tomuto světoznámému spisovateli dosud chybí. Jde o mimořádnou příležitost pro naši část i celou Prahu,“ sdělil loni na jaře radní Prahy 8 Tomáš Hřebík. Podle něho by nová podoba náměstí měla vzniknout nejpozději do roku 2025. Hrabala v lokalitě aktuálně připomíná pouze tzv. Hrabalova zeď neboli barevná koláž na zdi stanice metra Palmovka.
PALMOVKA TEĎ! - Územní studie Youtube Palmovka TEĎ