Pobočka MKP nyní podle Hanzlíkové v Karlíně, Libni a Palmovce chybí. V prostoru historické stavby v sousedství Thomayerových sadů tak vznikne pobočka střední velikosti, kterou mluvčí MKP přirovnala například k té v Hloubětíně. Čtenáři si budou podle nynějších plánů knihovny moci na místě vybrat asi z 5 000 knih. Knihovnu bude vybudování pobočky podle mluvčí knihovny stát odhadem jednotky milionů korun.

K dispozici bude kavárna i galerie

V rámci projektu spolku Velký mlýn, MKP a Českého rozhlasu by v přízemí budovy měly být po úpravách a doplnění potřebné infrastruktury prostory pro kulturu a kavárna. V přízemí mlýna by se měly konat koncerty a přednášky, podkroví objektu by se mělo využívat jako galerie.

Nevyužívaný mlýn

Stavbu vlastní městská část Praha 8. Letos schválili radní městské části pronájem objektu spolku Nový mlýn. Předseda opozičních Pirátů v Praze 8 Martin Štěrba nicméně kritizoval, že spolku Velký mlýn byl objekt pronajatý bez výběrového řízení. Piráti to uvedli na svém FB.

Mlýn nese jméno po Jáchymu Löwitovi, který ho v roce 1883 koupil. V té době již mlýn nefungoval kvůli regulaci Vltavy a vysušení mlýnského ramene. Löwit ho přebudoval na pekárnu. Existence Löwitova mlýnu je nicméně podle Hanzlíkové doložena už v historických pramenech z roku 1530. Objekt v 50. letech 20. století sloužil jako sklad brambor, následně v něm Divadlo S. K. Neumanna mělo rekvizity. Objekt je památkově chráněný od roku 1958. Městská část dostala mlýn do správy v roce 1993.

Fotogalerie
5 fotografií